Geçtiğimiz hafta İnşaat Mühendisleri Odasında hem odalarda alışık olmadığımız hem de hiç şık olmayan bir olay kulağımıza çalındı. İşin doğrusu ben önce duyduğumda anlatan arkadaşın eksik bilgilerle anlattığını düşünerek inanmamıştım.

Ancak araştırınca doğru olduğunu görünce de Konya’daki inşaat mühendisleri adına üzüntü duydum.

Bilenler biliyordur. İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Konya Şube Başkanı Süleyman Kamil Akın’dı. Başkan Akın’ın 6 Aralık gecesi başkanlıktan istifa ettiğini öğrendik. Söylentilere göre İyi Parti Konya Teşkilatı Başkan Akın’ın kendi partilerinden büyükşehir belediye başkan adayı olmalarını istiyormuş. Ancak Başkan Akın bunu “eğer tüm muhalefet birleşir ve beni aday gösterirse aday olabilirim” diye şartlı bir evet ile karşılamış. Bu söylentilerin doğruluğunu hep birlikte göreceğiz.

Her neyse İMO Konya Şube Başkanlığı boşalınca, şube yönetimi toplanır ve aralarından bir kişiyi başkan seçerler ve seçilen kişi, yeni seçime kadar başkanlığı yürütür. Burada da aynı durum söz konusu olmuş. Ve de toplanan yönetim aralarından Hasan Özgür Yetiştirici’yi başkan seçmişler. Buraya kadar her şey normal işliyor.

Hasan Özgür Yetiştirici başkan seçilince görevine başlıyor. Ancak önünde bir de plaket töreni programı bulunuyor. İMO Konya Şube Yönetimi 19 aralıkta Dedeman’da İnşaat Mühendislerini bir araya getirecek ve burada bir plaket töreni yapılacaktır. Bunun için kolları sıvayan Başkan Yetiştirici Vali Vahdettin Özkan Bey başta olmak üzere Konya’nın yöneticilerini yeni başkan olarak hem ziyaret ediyor hem de 19 aralıktaki program için davetiyelerini sunuyor.

Ama ayın 15’ine gelince birkaç kişi Başkan Yetiştirici’ye baskı yaparak “sen başkanlığı bırak” diyorlar. Sebep olarak da şubatta şubenin yeni kongresi yapılacak buraya Özgür Yetiştirici de aday olacağı için diğer adayla güya şartlar eşit olsun diye görevi bırakmasını sebep gösteriyorlar. Tabii böyle bir uygulama hiçbir odada yok. Şimdiye kadar duydunuz mu, herhangi bir odada seçimden 2 ay önce mevcut başkan istifa edecek de karşısına rakip olarak çıkacak kişiyle eşit şartlarda yarışmış olacak. Buna demokrasi kültürünün eksikliğinden başka bir şey denilmez.

Tabi ki bu konularda çok da tecrübeli olan Yetiştirici böyle bir şey olmayacağını anlatsa da bu sefer yönetimden 3-4 üyeyi istifa ettirip yönetimi düşürüyorlar. Ve nasıl oluyorsa yeni yönetim İlker Atalay başkanlığında kuruluyor. Yani törene davet eden Başkan Yetiştirici yerine gelen misafirleri başkan Atalay karşılıyor. Eğer bugün itibariyle tekrar bir değişim olmamışsa İlker Atalay İMO Konya Şube Başkanı oluyor.

Böyle bir kargaşa ve garabetin içerisinde tahmin edersiniz ki sönük bir plaket töreni gerçekleştiriliyor. Haliyle bu garip durumdan ötürü Konya’nın yöneticilerinden de törene pek temayül olmuyor.

Şimdi Konyalı inşaat mühendisleri, böyle bir garabetle karşı karşıya kaldıklarını mı düşünsünler yoksa neden böyle bir olay yaşandığını mı düşünsünler?

Özgür Yetiştirici’nin başkanlığı bırakmasını isteyenlerden birisinin Tolga Çöğürcü olduğu söyleniyor. Aynı zamanda Tolga Çöğürcü’nün yapılacak başkanlık seçiminde aday olacağı da söylentiler arasında. Bu durum gayet doğaldır. Yani birileri çıkar aday olur, seçimi kazanır ve başkan olur. Bundan daha doğal bir şey yoktur. Ama birilerinin ortaya çıkıp kendisinin isteğine göre yeni kurallarla ya da kendi istediği şekliyle seçime gitmek istemesi olası ve istenen bir durum değildir.

Şimdi yine şunu söylemeliyim ki Oda dışında konuşulan konu; Özgür Yetiştirici’yi hiç de şık olmayan bir tavırla başkanlıktan indirip yerine İlker Atalay’ın gelmesini organize eden grubun MHP’li-Ülkücü bir grup olduğu konuşulmakta. Tabii bu konuşulunca insanlar haliyle MHP İl Teşkilatının bu konuda bir dahili var mı diye merak ediyorlar. Ama burada da bunu açıkça söyleyeyim, bu konuda MHP İl Başkanı Remzi Karaaslan’la görüştüm. Ve kendisi kesinlikle böyle bir işin içerisinde olmadıklarını böyle bir şeyin MHP teşkilatı ve ülkücüler adına yapıldığının düşünmesinin yanlış olacağını belirtti.

İMO Konya Şubesinde genelde geçmişten bugüne kadar gelen bir teamül bulunmakta. Başkanlara bakıldığında genelde hep bir önceki dönemin sekreteri olduğu gözüküyor. Yani yönetim kurulunda sekreterlik görevinde bulunan kişi bir sonraki dönemde ya da burada olduğu gibi bir başkanlığın boşalması halinde başkanlık görevini doldurmuş oluyor. Hatta bilindiği üzere belediye başkanı olmazdan önce İMO Konya Şube Başkanlığı yapan Uğur İbrahim Altay şube başkanlığından önceki dönemde Şube sekreteri olarak görev yapıyor.

Yani kısacası İMO Konya Şubesinde her şey yolunda düzgünce giderken birileri buna çomak sokma gereği duymuş. Bunu da siyasi fikre veya bir siyasi gruba yaslamaya çalışmış. Ancak bunların hiçbiri tutmuş gözükmüyor. Tahmin edersiniz ki, şahsi ikbal için koskoca İMO Konya Şubesini küçük düşürmek ya da istenmeyen durumlara sokmak Konyalı inşaat mühendisleri tarafından da çok hoş karşılanmış değil.

Şimdi gelinen aşamada, şu an için bir şey yapılabilir gözükmüyor. Ama görünen o ki inşaat mühendisleri şubatta yapılması planlanan genel kurulda Özgür Yetiştirici’ye hakkını vermeyi düşünüyorlar.

Bir gazeteci olarak belki İMO Konya Şubesinin başkanı kim olacak bizi ilgilendirmeyebilir ama eğer Konya’da bir mesleki odada uygulanan bir haksızlık varsa bu haksızlık belki de dillendirilse bir camiayı bir şehri tartıştıracak duruma gelirse hem gazeteciler olarak bizler hem de tüm Konyalı vatandaşları ilgilendirecektir.

Şimdi gözlerimiz şubatta yapılması planlanan şube genel kurulunda olacak. Hiç kimse kusura bakmasın bu haksızlığın giderilmesi muhakkak gerekecektir. Ve inşaat mühendisleri bu konuda gerekeni, kendilerine yakışan şekilde yapacaklardır.

Dostlukla kalın.