CHP’de milletvekili adayı olmak isteyen yöneticiler için istifa etmesi süresi 26 Aralık’ta doluyordu.

Ve bu tarih itibariyle 40 ilin il başkanlarıyla 39 ilçe başkanı milletvekili olmak için görevlerinden istifa etmişlerdi. Bu il başkanlarından birisi de CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş idi.

Başkan Bektaş dün yaptığı basın toplantısıyla hem il başkanlığı görevini yönetim kurulu üyelerinden Bekir Yaman’a devretti hem de milletvekili adayı olduğunu açıkladı. Barış Bektaş hem ilçe başkanlığı görevine seçildiği dönemlerde ve hem de il başkanlığına seçilmesinde CHP örgütlerinin desteğini almıştı. Yani CHP örgütleri Barış Bektaş’ın arkasındaydı. Dolayısıyla Konya CHP sıralaması için Başkan Bektaş önemli bir figür. Bunu görmezden gelmemek lazım.

Geçtiğimiz dönemde milletvekili sıralamasında 1.sıraya Abdüllatif Şener’in, 2.sıraya da Abdülkadir Karaduman’ın getirilmesi CHP örgütlerinde bir şok etkisi yaratmıştı. İlk iki sıranın CHP oylarına hiçbir katkıda bulunmaması CHP örgütü tarafından çok da iyi karşılanmamıştı.

Daha önceki birkaç yazımda da belirtmiştim: Eğer CHP Genel Merkezi, sıralamanın 1.veya 2.sırasını İl Başkanına ayıramazsa Konya’da CHP örgütleri bu durumu geçen seferki gibi sadece şaşkınlıkla karşılamayacaktır. Sahada CHP örgütü bulmak zor olacaktır. Barış Bektaş’ın milletvekili aday adaylığı için görevinden ayrıldığı dünkü programda partililerin yanı sıra eski yöneticilerin, eski ilçe başkanlarının, eski il başkanlarının, görevdeki mevcut ilçe başkanlarının, Milletvekili Abdüllatif Şener’in ve de CHP Gençlik Kolları Genel Başkanının büyük bir katılımla Başkan Bektaş’a destek olması yukarıda söylediğimin en bariz göstergesidir. CHP, 1. veya 2.sırada Barış Bektaş ismini görmek zorundadır. Zaten 3.sıra veya daha sonrası il başkanı için siyasi nezakete sığmayacağını CHP Genel Merkezi gayet iyi bilir.

Son günlerde Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Konya’da CHP’nin 1.sırasından gösterilmesi dedikoduları kulislerde gezerken CHP tabanı bu duruma hiç sıcak bakmamaktadır. Daha önceleri yine kulislerde konuşulan Ahmet Davutoğlu’nun CHP’nin 1.sırasından gösterilmesi isteğini dile getiren CHP Genel Merkezinin yaptığının doğru olmayacağı, neyse ki Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun bu teklifi İyi Parti için kabul edeceği söylentilerine dönüşmüştür.

İyi Parti de aylardır ilçe ve il kongreleriyle meşgulken parti dışında vatandaşla buluşma çalışmalarını biraz askıya almış gözükmektedir. 2023 seçimleri öncesinde kongrelere odaklanıp, parti içi çekişmelere yol açmak İyi Parti için iyi olacak mıdır, olmayacak mıdır hep beraber göreceğiz.

İl Başkanlığı için 5 adayla yola çıkan İyi Parti’de şimdilerde aday sayısı üçe düşmüş gözükmektedir. Nurdoğan Okur, Rıdvan Peker ve Kadir Ulusoy il başkanlığı adaylıkları devam ettirmektedir. Ama politikanın genel yapısı itibariyle kaybeden adaylar seçimlerde nasıl bir tavır takınacaklar, sahada görünecekler midir bunu da izleyip göreceğiz.

Bu çekişmenin dışında bir de aday sıralamasında İyi Partili olmayan Ahmet Davutoğlu gibi adayların İyi Parti sıralarından gösterilme söylentileri İyi Parti’de çok da iyi karşılanacak gibi gözükmemektedir. Söylentilere göre Ahmet Davutoğlu İyi Parti’den sadece 1.sırayı değil 3.sırayı da istemektedir gibi bir dedikodu da halen ortalıkta dolaşmaktadır.

Bu arada CHP Abdüllatif Şener’in İstanbul’dan aday gösterilmesi konusunda bir çalışma yürütürken, İyi Parti’de mevcut milletvekili Fahrettin Yokuş’un nasıl değerlendirileceği belli değildir.

Muhalefet Partilerinin, cumhurbaşkanı adayı belirlemede gösterdikleri başarısız tutumun bir benzeri milletvekili adayları konusunda da yaşanırsa bilin ki muhalefet için de çok zor bir seçim olacaktır. Gelecek Partisi’nin Genel Başkanının hatta Saadet Partisinin genel başkanının Konya’dan aday olmasının kulislerde konuşuluyor olması Konya’daki siyasi çekişmenin ne denli zorlu olacağını göstermektedir.

CHP’de Barış Bektaş, hem örgütlere hakim olmasıyla hem siyasi tecrübesinin yeterliliğiyle, hem de Milletvekili Nezir Büyükcengiz’den bu yana sahipsiz kalan CHP örgütlerine Ankara’da sahip çıkmak adına bir çıkış noktası olabilecektir. Eğer İyi Parti’de il başkanı Gökhan Tozoğlu ölmeseydi İyi Parti için de rahmetli Gökhan Tozoğlu ile ilgili böyle bir yorum yapabilecektik. Tabii ki kendi içiyle uğraşan İyi Parti henüz milletvekili adayları ya da vatandaşın istekleriyle uğraşmaya henüz zaman ayırma durumunda olamamıştır. Umalım ki 2023 seçimlerine kadar çalışmalarını yetiştirebilsinler. Sonuçta sınava geçe gelen çocuğun “zaman yetmedi” mazereti gibi bir mazeretle karşılaşılmaz.
Dostlukla kalın.