Ülkemizin gündemleri neredeyse günlük olarak değişmekte ve buna ayak uydurmaya çalışmak da inanın çok zor olmakta.

KONYASPOR, GALATASARAY MAÇI

Maç saat 19.00’da başlayacak. Gazetenin matbaaya yetişmesi açısından yazımı maçtan birkaç saat önce yazmaktayım. Dolayısıyla maç sonucuyla ilgili bir şey yazamıyorum. Ama şunu öngörebiliyorum. Eğer Konyaspor, Galatasaray’ı yenerse ve Fenerbahçe şampiyon olursa; Galatasaraylıların hemen hepsi “maçın Fenerbahçe tarafından “alındığını” konuşacaklardır. Eğer bu maçın sonucu berabere biterse bu sefer bir kısım Fenerbahçeliler maçın “anlaşmalı” olduğunu savunacaklardır. Galatasaray kazanırsa, en büyük “düşman” olacaktır.

Yani iki ucu değil her tarafı b.klu bir değnek. Bu maç oldukça önemli ve maç sonunda da çok uzun süre konuşulacak bir maç olacak. Hem lig şampiyonu olacak hem küme düşecek takımı bu sefer Konya’da belirlemiş olacağız. Tabii ki siz bunları okuduğunuz zaman şampiyon da küme düşen takım da belirlenmiş olacak. O nedenle maç hakkındaki değerlendirmelerimiz yarına kalmış oluyor.

SOKAK KÖPEKLERİ SORUNU

Bu konuda daha önce de birkaç yazı yazmıştım. Maalesef sokak hayvanlarıyla birlikte yaşamayı öğrenemiyoruz. Çünkü bizler çocukluklarımızdan itibaren “aman dokunma ısırır” “aman yaklaşma saldırır” diye yetiştirilmiş kişileriz. Dolayısıyla çocuklarımızı da bu şekilde yetiştiriyoruz. Ve baştan sokak hayvanlarıyla düşman oluyoruz. Şimdi bu düşmanlık içerisinde eşitlik dolu bir çözüm bekliyoruz bunu bulmanın imkanı yoktur.

Görünen odur ki bunun çözümü sokak hayvanlarının büyük bir kısmının uyutulması yani itlaf edilmesi şeklinde sonuçlanacaktır. Bu doğru bir çözüm müdür derseniz, buna “doğru” demek için vicdani sorumluluklardan feragat etmiş olmak gerekir. Ama şu da bir gerçektir ki milyonlarca sokak hayvanı için barınaklar kurup o barınakların sürekliliğini sağlayabilmenin de gerçekleşebilecek bir durum olduğunu söylemek çok güçtür.


Ayrıca şunu da belirteyim ki bu işlerler iştigal eden dernekleri hiç söylemiyorum bile. Onların bu konuda sağlıklı ve ayağı yere basan çözümler ürettiğini hiç görmedim duymadım. Hele bir tane meczup var böyle durumlar ortaya çıktığında medya medya gezip reklam yapan. Konyalı olup da Konyalıya hakaretler yağdıran aklıevvel. Öyle adamları hiç ciddiye bile almıyorum. Tabii ki kendisine gazeteci deyip de böyle adamlara “mal bulmuş mağribi” gibi atlayan basın mensuplarına da akıl erdiremiyorum.


Yani bu sokak hayvanları konusu “doluya koysan almıyor boşa koysan dolmuyor” bir konu durumunda. Görünen o ki bu konunun çözümünde herkes üzüntülü olacak.

EKONOMİ VE KİRA SORUNU

Ekonominin herkes tarafından kötü gidişatının kabul edildiğini biliyoruz. Yani bunu yeri gelince Cumhurbaşkanından, siyasetle alakası olmayan sıradan vatandaşa kadar herkes söylüyor. Ama son dönemde şöyle bir söylemin geliştiğini de görmemek mümkün değil.
Erbakan