Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay geçtiğimiz Cuma günü bir basın toplantısı yaptı.

Ve de 2022 yılında belediyenin faaliyetlerini kısaca anlattı. Kısaca deyince aslında yaklaşık bir buçuk saat süren bir basın toplantısıydı ama yapılanlara bakınca aslında bu bir buçuk saatin, yapılanların yanında ancak kısa kısa anlatımlarla sığdırabildiğini söylemek gerekir.

Çok kimsenin dikkatini çekmiyor belki. Yol yapımı denilip geçiliyor ancak mesela Abdülhamid Han Caddesi başlı başına büyük bir yatırım ve çok önemli bir faaliyettir. Selçuklu ile Meram’ı birbirine bağlayan bir yol. Ama bu kadar basit olmadığını şöyle anlatayım. Mesela Yazır’da oturan bir vatandaş Meram Tıp’a gitmek için önce İstanbul Yolu’na çıkacak oradan Beyşehir Caddesi’ne geçecek ve Meram Tıp Fakültesi’ne gelecek. Şimdi ise Abdülhamid Han Caddesi’nden direkt Meram Tıp’a ulaşacak. Burada zamandan kazanılacak. Trafik yoğunluğundan kazanılacak. Ayrıca aracın yakıtından da tasarruf edilmiş olacak. Hatta bana soracak olursanız yakıt tasarrufu bence en önemlisi…

Darül Mülk projesi Konya’nın başlı başına çehresini değiştirecek ve Selçuklu’nun başkenti olan Konya’yı açığa çıkaracak bir proje olarak kesinlikle muhteşem bir proje.

Akyokuş’taki düzenleme belki sırf üzerinde bir saat konuşulacak bir proje. Sille’deki cephaneliğin kaldırılması onlarca yıldır belediye başkanlarının seçim bildirgelerinde olan bir proje.

Çiftçilere yapılan destekler, ekipman yardımları ne bir saatte ne iki saatte anlatılacak bir faaliyet aslında.

Basın toplantısının ardından basında bu faaliyetleri enikonu okumuşsunuzdur o nedenle burada tekrar teker teker bahsetmeyeceğim ama her biri saatlerce konuşulacak ve takdir edilecek proje ve faaliyetler.

İşte Konya belediyeciliği bu nedenlerle bir kültür haline gelmiştir. Konya hiçbir belediye başkanından kötü sözlerle şimdiye kadar bahsetmemiştir. Nedeni de işte bu belediyecilik kültürüdür. 1970’li yıllardaki belediye başkanlarını da, 1980’li yıllardaki belediye başkanlarını da daha sonradan günümüze kadar gelen hiçbir belediye başkanının Konya’ya hizmet etmediğini hiçbir vatandaşımız söyleyememektedir.

Şimdi de Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda da, Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’nda da alnının akıyla bu görevleri yürütmektedir. İşin belki de en ilginç tarafı siyasetsiz olarak, hangi siyasete mensup olursa olsun tüm Konyalı hemşerilerimiz de Konya Belediyeciliği hakkında olumsuz görüşe sahip değildir.

Siyaseten tabii ki eleştiriler olacaktır ama bu eleştirileri de incelerseniz faaliyetler ve Konya’ya hizmet noktasında olmamaktadır. Bu durum Konya için de Konyalı için de bence çok güzel bir demokratik ortamdır.

Bir faaliyeti değerlendirirken bakılması gereken en önemli konular ihtiyacı karşılaması, gerekli olması ve de vatandaşa sosyal, kültürel ve ekonomik manada destek olabilmesidir. Bence ölçü de bu olmalıdır. Tabii ki bunu değerlendirirken de sadece bugünü ve kendimize olan yararından daha çok gelecekteki yararlarını da değerlendirebilmek gerekir. Mesela Selçuklu Kongre Merkezi’nin gereksiz olduğunu söyleyenler şimdi ne kadar gerekli olduğunu görebilmektedirler.

Ben Konya’ya hizmet eden tüm belediye başkanlarımızı bu vesileyle ölenleri rahmetle yaşayanları minnetle anıyorum. Tabii ki mevcut belediye başkanımız Uğur İbrahim Altay’a da yaptığı hizmetlerden ötürü şükranlarımı sunuyorum.

Dostlukla kalın.