Hafta sonu Konya'da tam bir siyaset gündemi vardı. CHP'nin, MHP'nin ve BBP'nin il kongreleri yapıldı. CHP İl Kongresine CHP TBMM Grup Başkanı ve Genel Başkan adayı Özgür Özel, MHP İl Kongresine MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, BBP İl Kongresine de BBP Genel Başkanı Mustafa Destici katıldı.

Tabii ki Ana Muhalefet Partisi olarak CHP'nin kongresinden başlayayım. Öncelikle şunu CHP'lilere sormak lazım. CHP, Konya'da büyüyor mu küçülüyor mu? CHP'liler öncelikle bu soruyu cevaplamalılar. Tabii ki bunun için de CHP yakın tarihini bilmek gerekir. Hatta bir öncesi SHP konusunda da fikir sahibi olmak gerekir.
1980 darbesi sonrası ANAP tek başına iktidar olmuştu. Partiler kapatılmıştı. Vatandaşların sesleri susturulmuştu. Ve bu ortamda partilerin kurulmasına tekrar izin verilmesiyle bir kısım vatandaş kendi sesini duyurabileceği bir partiye yaklaştı. Ancak 12 Eylül cuntasının baskısının yarattığı korku çok kolay hareket etme şansı tanımadı. 1985 ve sonrasında sağda ANAP solda SHP oluştu. Yani ezilen, korkutulan ve yıldırılan vatandaş kendi sesini buralarda duyurmaya çalıştı. ANAP iktidar olduğu için iktidardan rahatsız olanların gideceği en kuvvetli yer SHP oluyordu ve SHP iktidar alternatifi oldu. Konya'da dahil her yerde SHP binaları coşku ve hareket içerisindeydi.
SHP 1989'da bu büyümesini, iktidarın ANAP'ta olmasına rağmen, yerel seçimlerde 1. parti olarak ispatladı. Dolayısıyla vatandaş Türkiye'nin dört bir yanında akın akın SHP'ye geliyordu. 1991'de iktidar ortağı olan SHP'nin bakanları da vardı ve de vatandaşlar işlerinin çözümü için bakanlara ulaşma şansına sahip olabiliyorlardı. Dolayısıyla SHP örgütleri Türkiye'nin her yerinde kalabalıktı.
Hatta 1992'de CHP'nin yeniden kurulması gündeme geldi. Bunun için kapatılmadan önceki yapılan en son kurultay delegeleri kurultayı toplayacak ve partiyi kurabileceklerdi. Ancak bu kurultay delegelerinin çoğu SHP'de idi. SHP iktidar ortağı idi. Dolayısıyla iktidar ortağı SHP'yi bırakıp yeni kurulacak bir CHP'ye geçmek tabii ki mevkii ve makam sahipleri için olabilecek bir şey değildi.
Nitekim CHP kurultayını toplayamadı ve yeni bir CHP kuruldu. CHP iktidar alternatifi değildi. SHP gibi güçlü de olmadı. 1994 yerel seçimlerinde aldığı oy yüzde 4 buçuktu. Ama CHP'nin en büyük özelliği birbirini seven sayan ve birbirine örgüt bağıyla bağlı sayıca az ama nitelik olarak yüksek bir üye profiline sahipti. İşte bu örgüt bilincine sahip yüzde 4 buçukluk CHP, 1994 yerel seçimlerinde yüzde 14'ün üzerinde oyu olan SHP'nin kapanıp, CHP'ye geçmesini 1995 yılında sağladı. Ve Genel Başkan, yüzde 14'ün üzerinde desteğe sahip olan SHP'nin genel başkanı değil, birbirine örgüt bağıyla bağlı yüzde 4 buçukluk CHP'nin genel başkanı oldu.
Yüzde 4 buçukluk CHP 1995 seçimlerinde yüzde 10'un üzerinde oy alırken 1999 seçimlerinde yüzde 9,75 ile baraj altında kaldı ancak hemen arkasından 2002 seçimlerinde yüzde 19,39'a ardından 2007'de 20'87 oy aldı. 2009 yerel seçimlerinde bu oy yüzde 23'ün üzerine çıktı.
Yani Türkiye'de konjonktürle gelinen bir SHP pratiğinin ardından normal şartlar altında gelişmeye çalışan bir CHP siyasetini kısaca yazdım. Şimdi Konya'da da Ankara siyasetiyle doğru orantılı olarak bir siyasi ivme yakalandı. Yani Konya'da CHP geriye gitti diye kimse söyleyemez. Ama Konya'nın sosyolojik yapısına göre de CHP iktidarını Konya'da yakalamanın mümkün olabileceği de gözükmemektedir. "Efendim bir zamanlar Konya'da 6 vekil bir senatör çıkarıyorduk" diye hayıflanan CHP'liler vardır. O zamanki konjonktürü CHP bir yakalasa 15 vekili birden alır hiç merak etmeyin.
İşi biraz uzattım ama maalesef CHP'nin yakın tarihini ve siyaset analizini yapacak çok fazla kişi Konya'da olmadığı için en azından bu analizden yararlanmalarını umarak böyle uzattım.
Dünkü kongrede kaç kişi bunu düşündü bilmem ama Konya'da bilhassa Barış Bektaş'ın Selçuklu İlçe Başkanlığından bu yana yarattığı bir sinerji var. Gençlik Kolları Genel Başkanı Genç Osman Killik'in oluşturduğu bir yenileşme var. En azından salonda cıvıl cıvıl yepyeni güler yüzlü gençler görmek bunun en güzel ispatlarındandır. Mevcut Selçuklu İlçe Başkanının partiye taşıdığı yeni yüzleri görmemek mümkün değildir. Konya'da uzun süredir üyelerde yeni yüzler göze çarpmaktadır. Dolayısıyla iktidar olmayan ve neredeyse 1995'ten bu yana kıyısından köşesinden bile iktidar olmayan CHP'de ve de Konya'da yeni yüzler partiye getirmek, çok önemlidir. Bundan daha güzel değişim mi olur?
Peki, buna itiraz edenler kim derseniz; partide eskiden beri görev yapanlar ne hikmetse yeni yüzler geldikçe sanırım rahatsızlık duymaktadırlar. Ve yeni yüzlerden rahatsızlık duyanlar "değişim" istemektedirler. Eskiyi eskiyle değiştirerek değişim olur mu?
Sonuçta CHP il kongresi bu şartlar altında yapıldı. Haliyle de değişim istediklerini söyleyen ancak değişimden rahatsız olanlarla her geçen gün değişimi yaşatanlar arasındaki seçimde tabii ki gerginlik olması da gayet doğaldı.
Burada doğal olmayan bir tek şey kimin haklı olduğuna bakmadan Tuzlukçu Belediye Başkanı'nın çocuğu yaşındaki İl Gençlik Kolları Başkanıyla sebepsiz kavgasıydı. Dediğim gibi kimin haklılığına veya haksızlığına bakmadan olayın çirkinliğini söylemeden geçmeyeyim.
CHP'lilere gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim. CHP Konya Merkez'de iyi gitmektedir. Ereğli gibi solun kalesi gözüken yerlerde CHP'liler partilerine yeni yüzler, yeni güçler taşıyabilirlerse bu kaleler ayağa kalkarsa durum daha da iyi olacaktır. Seydişehir örgütü gelişirken, Akşehir de buna ayak uydurursa o zaman asıl değişim ortaya çıkacaktır. Şimdi moda olarak bahsedilen değişim "eyyamcılıktan" başka bir şey değildir.
Özgür Özel, MHP ve BBP kongreleri de artık yarın maalesef yerim kalmadı.

Konya'da bu faaliyetler çoğalsın
Epeydir yazmak istediğim bir konu vardı ve gündem yoğunluğundan fırsat bulamamıştım. Ama bence diğer konular kadar önem arz eden bir konu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Yazarlar Birliği (TYB)'nin Tantavi Kültür Merkezi'nde bir programına katıldım. Konu "Cumhuriyet'in 100. Yılında Modern Tarihimiz" idi. Prof. Dr. Bekir Biçer, Prof. Dr. Feridun Ata ve Doç. Dr. Yakup Kaya'nın panelist olarak katıldığı programı Zafer Karakuş düzenlemiş.
TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu'nu basın camiası olarak onlarca yıldır tanırız. Daha evvel Belediye basın müdürlüğünden, belediye başkan yardımcılıklarına kadar birçok görevde Konya'ya hizmet vermiş birisidir. Konya'yı bilir, Konya da onu bilir. Ve şimdi Başkan Köseoğlu uzun yıllardır yürüttüğü TYB Başkanlığında Konya bilim, kültür ve eğitim hayatına katkıda bulunuyor.
Tantavi Kültür Merkezi'ne gittiğimde kafamdan hep şunu geçirdim: Konya'da Selçuk Üniversitesi, Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi ve Gıda ve Tarım Üniversitesi'ni de sayarsak 5 tane üniversite var. Bu 5 üniversitede yüzlerce öğretim görevlisi bulunmakta. Ve bu tür güncel konuları değerlendirebilecek panel, konferans gibi programların ne kadar az olduğunu düşündüm. İyi ki TYB yıllardır bıkmadan, usanmadan bu tür konferans programlarını aksatmadan yapıyor. Ayrıca canlı olarak gidip izlenebileceği gibi aynı programı canlı olarak sosyal medyadan da TYB adreslerinden izletebiliyor.
1990'lar, dönemlerinde bu tür programları, vakıf başkanlığı yaptığım dönemlerde Konya'da çok organize etmiştim. Mesela Prof. Dr. Toktamış Ateş'i Konya'ya getirmiştik Devlet Tiyatro salonunda Konyalılarla buluşturmuştuk. Prof.Dr. Türkan Saylan, Bedri Baykam gibi birçok ismi Konya'da halka buluşturmuştuk ve fikirlerinden yararlanmıştık.
5 üniversiteye sahip Konya'da bu tür eğitici-öğretici faaliyetlerin az olması inanın oldukça üzücü. Buradan sanırım üniversitelerimiz de gereken mesajı alırlar. Üniversitelerimiz kendi içlerinde bilimsel faaliyetlerini devam ettirsinler ancak aynı zamanda halkla buluşulabilecek, güncel konuların teatide bulunabileceği bu tür programlar çok önemli ve güzel sonuçlar doğurur diye düşünüyorum.
Mesela ekonomi bir kesime göre iyiye gidiyor bir kesime göre kötüye gidiyor. Bunun teorik olarak ve pratik olarak halkın anlayacağı şekilde halka en doğrusunu bu hocalarımız anlatabilir. Veya güncel birçok konuda bu programlar üniversitelerimiz tarafından da düzenlenebilir.
İşte TYB Konya Şubesi bu işi üstlenmiş durumda. TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu'na bu konuda Konya halkı olarak şükranlarımızı sunmamız gerekir. TYB'ye de yaptığı faaliyetleri de dikkate alarak destek olmak hepimizin görevi diye düşünüyorum.
Bu arada Ahmet Köseoğlu'nun son olarak çıkardığı bir kitaptan da bahsetmeden yazımı sonlandırmayayım istiyorum.
Başkan Köseoğlu, seyahatlerinden yola çıkarak gittiği yerlerde kendi tabiriyle "hafıza mekânlarını aramış" ve onları çok güzel bir seyahat yazısı olarak okuyucuya sunmuş. Kitabın adı "Kendini Arayan Şehir". Kitabı elinize aldığınızda zaten çok etkileyici bir kapakla karşılaşıyorsunuz. 1800'lerin başındaki bir Kudüs şehri size kapakta "hoş geldiniz" diyor.
Tabii ki kitap "Gökte yapılıp yere indirilen şehir" tasviriyle ilk olarak Kudüs'ten başlıyor. Ardından "huzur şehri" Konya bilmediğiniz yönleri de eklenerek birlikte anlatılmış. "Zamanın şehri" sözü Şam için; "Efsane Şehir" Şanlıurfa için; "Tarih kokulu şehir" Bursa için betimlenmiş. Yazar Köseoğlu bu şehirleri birinci bölümde "Gökte Yapılan Şehirler" başlığında toplarken, ikinci bölümdeki şehirleri de "umran şehirler" olarak nitelendirmiş. "Kaybolmayan Şehir" Üsküp, "Çinili şehir" Kütahya, "tarihin kucağındaki şehir Aksaray, "kadirşinas şehir" Tokat, "saklı şehir" Amasya ve "bereketli şehir" Balıkesir'i umran yani bayındır şehirler olarak belirtmiş.
Yazar Ahmet Köseoğlu üçüncü bölümde "Şehirden uzakta şehre yakın" adı altında "Minyatür şehir" İznik ve "Hayal Şehir" Ereğli ilçelerini ve de "Tuz şehri" Tuz Gölü'nün hafıza ve ruhlarının derinliklerine değinmiş.
Ve şu bir gerçek ki şehirlerin hafızasına dokunmak o şehirleri çok başka türlü görmenize sebep olacaktır. Kitabı okuyan bir dostum "keşke Bursa'ya gitmeden önce bu kitabı okusaydım o zaman Bursa'ya bakışım çok daha farklı olacaktı." diye belirtmişti.
Bu şehirleri biliyorsanız bu kitabı okuyun ve ne kadar farklı bildiğinizi görün. Eğer bu şehirleri bilmiyorsanız bu kitabı okuyun ve bu şehirleri çok daha derin öğrenin.
Dostlukla kalın.