Karapınar'da Başarılı Öğrenciler Ödüllendirildi Karapınar'da Başarılı Öğrenciler Ödüllendirildi

Japonya Kyoto Üniversitesinde Sosyoloji bölümü yüksek lisans öğrencisi olana 24 yaşındaki Seiko Tanebe 1 ay boyunca Karapınar ilçesinde araştırmalarda bulundu. Seiko Tanebe köylerde, ilçe merkezinde ve Erozyon sahasında araştırmalar yaparak rapor hazırladı.
Japon öğrenci Seiko, su kullanımı, sulu tarım bölgeye nasıl uygulandığı, bu sayede insanların yaşamı nasıl değişti. tarım ve hayvancılık konularında araştırmalarda bulunuyorum. Karapınar'ı isteyerek tercih ettim. Benim içinde farklı bir tecrübe oldu. Burada kadınlarla ve çiftçilerle görüştüm. Çok yararlı bilgiler edindim. İnsanlar daha önceki yıllara göre daha rahatlar, ekonomik anlamda sulu tarım insanları refaha kavuşturmuş durumda. Obrukları gezdim. Obruk oluşumları artık normal karşılanıyor ve fazlada umursamıyor. Obruklar sanki Karapınar'da değilde başka yerde oluşuyor gibi bir hava içerisindeler. Ev kadınları tarladan sofraya kadar her işin başındalar. Tarlalarda çalışıyor ev işlerinde çalışıyor. Kadınların işi gerçekten çok zor. Aile ekonomilerine kadınların katkısı çok büyük." Dedi.
Seiko Tanabe,Karapınar'daki araştırmalarının son derece başarılı geçtiğini belirterek okuldaki öğretim görevlilerinden yüksek not alacağına inandığını kaydetti.
 

Editör: Himmet Türkmen