ÖTV zammının ardından benzine bir zam daha geldi. Benzine dün gece gelen 2 lira zammın ardından seçim sonrasında toplam zam oranı yüzde 80'i aştı.

“AKARYAKIT ZAMMI TÜM ÜRÜNLERE YANSIYACAK”

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, zamlara tepki gösterdi. Ekici, “Döviz kurlarında, vergilerde yapılan artışların ardından akaryakıtta zam yağmuru devam ediyor. ÖTV zammının ardından bir gecede benzine 6 lira zam gelmişti. Dün gece benzine 2 liralık bir zam daha geldi. Seçimin ardından benzine gelen zamlarla artış yüzde 80’i aştı. Seçim öncesi 19.80 olan benzinin fiyatı 2 ay içerisinde 36 lirayı aştı. Ne yazık ki akaryakıta gelen zam bütün ürünlere de zam olarak yansıyacak” dedi.

“İTİBARINIZDAN TASARRUF YAPIN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün kabine toplantısının ardından yaptığı ‘tasarruf’ çağrısına da tepki gösteren Ekici, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı kabine toplantısının ardından halkımıza tasarruf çağrısı yaptı. Zam üstüne zam yapan iktidar vatandaşa tasarruf çağrısı yapacak kadar gerçekten kopmuş durumda. Asgari ücretli ve memur maaşlarına yapılan artışlar üst üste gelen vergi, akaryakıt ve gıda zamlarının ardından eridi gitti. Emeklilerimizin maaşına zam yapmayan iktidar milyonları ise açlık ve yokluğa terk etti. Sarayın günlük masrafı 20 milyona yakınken, evine ekmek dahi götürmekte zorlanan vatandaşlara tasarruf çağrısı yapmak samimiyetsizliktir. Vatandaşın tasarruf yapacak hali mi kaldı? Devlette tasarruf kamudan başlar. Elinizi vatandaşımızın cebinden çekip, itibarınızdan tasarruf edin” ifadelerini kullandı.