4. sınıftan 8. sınıfa kadar olan öğrencilere yönelik etkinlik, atölye ve ders gibi hizmetlerin yanı sıra her döneme uygun çeşitli etkinlikler geliştiren Bilgehanelerin, milli ve manevi eğitimleri yaz döneminde de büyük ilgi gördü.
ÖĞRENCİLER ÇEŞİTLİ YARIŞMALAR VE GEZİLERLE EĞLENEREK ÖĞRENDİ
Bilgihanelerin yaz dönemi milli ve manevi eğitimler müfredatında, Kur'an-ı Kerim, Mahreç, Tecvid, Sure Ezberi, Siyer, İlmihal ve Temel Dini Bilgiler gibi derslerin yanı sıra yaz aylarının hareketliliğine uygun etkinlikler de yer aldı. Bunlardan emoji ve şekillerle Hadis-i Şerif öğrenmeyi amaçlayan Resfebe Yarışması'na katılım ve ilgi oldukça fazlaydı. 
Bilgehane dışı etkinlik ve gezilere de katılan öğrencilere, İslam inancının kutsal ibadethaneleri olan camiler tanıtıldı. Erkek öğrencilerin öğretmenleriyle birlikte her hafta Cuma namazlarını Bilgehanelerin yakınındaki camilerde kılmalarına özen gösterildi.
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN HATİMLER OKUNDU
Konya merkezde ve ilçelerdeki toplam 23 Bilgehanede, 2016 yılında yaşanan darbe hain girişimi nedeniyle şehit olanlar adına toplamda 110 Hatm-i Şerif, 1.746 Yasin-i Şerif, 2 bin Salavat-ı Şerife okundu. 
Ayrıca geleneksel olarak aşure ayı olarak bilinen Muharrem ayında ise tüm Bilgehanelerde Bilge Şefler, Mutfak Atölyesi'nde aşure pişirdi ve vatandaşlara ikram etti.
Öte yandan 2017 yılından bu yana her yıl artan öğrenci sayısıyla hafız olmak isteyen çocuklara rehberlik eden Hafızlık Hazırlık Programı da yoğun bir ilgiyle Bilgehanelerde hizmet vermeye devam ediyor.
( H.Merkezi )