Derinleşen ekonomik kriz nedeniyle semt pazarlarına gitmeye korkar olan vatandaş fahiş şekilde artan fiyatlar nedeniyle bolca aldığı meyve ve sebzeye artık uzaktan bakıyor.

GELECEK PARTİLİ VEKİL BİR DOKUNDU BİN AH İŞİTTİ

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, Konya’da şehir merkezindeki Nalçacı semt pazarında vatandaşları ziyaret ederek, dertlerini dinledi. Hasan Ekici’yi karşılarında gören vatandaşlar, fiyatların yüksekliğinden, pazarcı esnafı ise artan maliyetler ve satışların düşmesinden dert yandı

“35 LİRAYA DOMATES SATIYORUZ AMA YİNE DE KAZANAMIYORUZ”

Hasan Ekici’ye dert yanan bir pazarcı esnafı, artan maliyetlere dikkat çekerek “Biz Konya Saraçoğlu’nda üreticiyiz. Kilosu 35 liraya domates satıyoruz ama yine de kazanamıyoruz. İşçi parası, masrafı… Bin liraya bir kamyon hayvan gübresi döküyorduk şimdi olmuş 4-5 bin lira. Bir elektrik faturası geliyor 45 bin lira…” dedi.

“VATANDAŞ 1-2 KİLO ALIRDI ŞİMDİ TANE ALIYOR”

Vatandaşın eskiden kiloyla aldığı meyveyi artık taneyle almaya başladığını kaydeden bir başka esnaf ise, “Alıcılar az alıyor. Gelen adam fazla alamıyor. Eskiden vatandaş 1-2 kilo alırdı şimdi taneye kadar düştü. Masraflar yükselince satış da az oluyor” şeklinde konuştu.

“ARTIŞLARIN SEBEBİ AKARYAKITTAN DOLAYI”

Ev kiraları ve akaryakıt artışlarından dert yanan bir diğer esnaf ise, şunları söyledi:

“Mesela önce yakıtı düşürmek lazım. Önceden benim arabam 500 lira yakıyordu şimdi bin lira yakmaya başladı. Artışların temel sebebi akaryakıttan dolayı. Evim kendimin olmasa kira bedelini karşılayacak durumda değilim. Şu an en kötü ev kirası 8-10 bin lira civarında. Bir ay sonra evim yıkılacak, kiralık ev arıyorum ama emekli maaşım evimin kirasını karşılamıyor. Ben hiçbir şey yapmayıp çalışmazsam ne yapacağım? Ya hırsızlık ya soygun yapacağım, ya da çalacağım…”

“ANAMIZ AĞLADI”

Pazar yerine alışveriş yapmaya gelen ve fiyatların yüksekliğinden şikâyet eden bir vatandaş ise, “Anamız ağladı valla anamız ağladı… Nasıl yapacağız bilmiyoruz. Az ilerde bir koli yumurtayı 110 liraya aldım. Belediye seçimlerinde ağızlarının payını verip, düzelteceğiz inşallah. Tek gayemiz bu” ifadelerini kullandı.

“KARPUZ YİYEMEYEN VATANDAŞ VAR”

Fiyatının yüksekliğinden dolayı karpuz yiyemeyen vatandaşların olduğunu söyleyen bir esnaf ise, “Karpuz şu an tarlada 8-10 liraya satılıyor. Kendi memleketimizde yetişen yerli bir kavun bir karpuz 200 lira… İnanınki şu anda karpuz yiyemeyen var…” diye konuştu.

“7 BİN 500 LİRAYLA NASIL GEÇİNİYİM”

Hasan Ekici’ye emekli maaşlarından dert yanan yaşlı bir adam ise, “7 bin 500 lira emekli maaşım var. Nasıl geçineceğim 7 bin 500 lirayla. Bir ev kirası 7-8 bin lira olmuş, çatı katında oturuyorum” dedi.

“YAZ DÖNEMİ OLMASINA RAĞMEN PAZARDA FİYATLAR HALEN ÇOK YÜKSEK”