Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hayvansal üretime katkı sağlamak amacıyla Konyalı çiftçilere desteği sürüyor.

Başkan Altay: "Hep Birlikte Güçlü Ve Büyük Türkiye'yi İnşa Edeceğimize İnanıyorum" Başkan Altay: "Hep Birlikte Güçlü Ve Büyük Türkiye'yi İnşa Edeceğimize İnanıyorum"

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilerin kaba yem açığını kapatmak, kendi yemlerini üretmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında; yüzde elli hibe destekli Standart Sertifikalı Macar Fiği ve korunga tohumu dağıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda 31 ilçeden daha önce başvurusu alınan çiftçilere tohumları teslim edildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 2021 yılından bu yana yürütülen tarım projesi kapsamında hayvancılıkla uğraşan üreticilere önemli destekler sağladıklarını ifade etti.

Kırsalda yaşayan üreticilerin gelirini ve refah seviyesini artırmayı Konya Modeli Belediyeciliğin en önemli parçası haline getirdiklerini vurgulayan Başkan Altay, şöyle devam etti:

“Bu bağlamda projemizin başlangıcından bugüne kadar 240 tonu bu yıl olmak üzere 27 milyon lira değerinde toplamda bin ton Macar Fiği ve korunga tohumu desteğinde bulunduk. Bu sayede 1.154 mahallemizde 5 bin çiftçimizin destekten faydalanmasını sağladık. Verimli hayvancılık ve hayvansal üretimde girdi maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla yaptığımız bu desteklemelerle üreticimize ve milli ekonomimize katma değer sağlamaya devam ediyoruz. Her zaman üreten, şehrimize ve ülkemize katkı sağlayan çitçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Dağıtılan tohumlarımızın çiftçilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

ÜRETİCİ TOHUM DESTEĞİNDEN MEMNUN

Tohum desteğinden faydalanan çiftçiler de Başkan Altay’a teşekkür ederek, desteğin devam etmesini istediklerini ifade etti. Tohumların kalitesinden ve destekten çok memnun kaldıklarını belirten çiftçiler projenin çiftçilere bir “can suyu” olduğunu vurguladı.

MACAR FİĞİ VE KORUNGA İLE EKONOMİYE KATKI SAĞLANIYOR

Hayvan beslenmesinde önemli bir yer tutan Macar Fiği, azot seviyesinde artış sağladığı toprağı bir sonraki ekim için daha verimli hale getiriyor. Yurdumuzun her bölgesinde yetiştirilebilen Macar Fiği, aynı zamanda toprağa bol miktarda organik madde bırakır.

Baklagiller familyasından olan Korunga ise çok yıllık bir yem bitkisidir. Korunga ile yaklaşık altı yıl hiç bozulmadan aynı tarladan ot alınabilirken; verimsiz, taşlık, meyilli arazilere ekilerek ekonomiye, bitkisel ve hayvansal üretime katma değer de sağlanmış olur.

Editör: Himmet Türkmen