Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaptıkları faaliyetler ve yayınladıkları eserlerle şehrin kültür ve sanat hayatına önemli katkıda bulunduklarını ifade ederek, bu amaçla başlattıkları “Bana Konya’yı Anlat Hatırat Projesi”nin başarıyla devam ettiğini söyledi.

Projeyle Konya’nın son yüz yılına ışık tutmayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Altay, “Bu şehirde yaşayan ve bu şehri yönetenler olarak ata yadigarı eserlerimizi koruma bilinciyle çalışıyoruz. Şehrin medeniyet mirasına saygı nişanesi olarak; yaşarken iz bırakan, her biri bir abide olan insanlarımızın aziz hatıralarıyla şehir hafızasını hem görüntülü hem de yazılı şekilde kayıt altına alarak Konyalıların hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Konya hafızasının yeni kuşaklara aktarılmasına katkı sunacak birbirinden değerli bu eserlerin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Bana Konya’yı Anlat” adlı hatırat serisinin altıncı, yedinci ve sekizinci kitapları geçtiğimiz hafta yayınlandı. Serinin altıncı kitabı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’nun hayatının anlatıldığı “Yaşayan Konya Hafızası Prof. Dr. Saim Sakaoğlu” adlı kitap oldu. Serinin yedinci kitabı ise Mehmet Ali Uz, Hüseyin Öksüz ve Recai Kıcıkoğlu’nun Konya hatıralarının ve hizmetlerinin anlatıldığı “Yaşayan Konya Hafızaları” ismini taşıyor. Bu iki kitabı yazar Ahmet Kuş kaleme aldı. Serinin sekizinci kitabı olan ve Konya şehir kültürünü anlatan “Hayat Öyküleriyle İsmail Detseli” kitabı ise Hakkı Biçer tarafından kaleme alındı.

Konya’nın yakın tarihine ışık tutan “Bana Konya’yı Anlat” adlı hatırat serisinde daha önce “Asırlık Bir Konya Çınarı Halil İbrahim Sayar”, “Ebü’l Vefa İhsan Kayseri”, “Konya Şehir Kültürü ve Hüseyin Üzülmez”, “Yaşayan Konya Hafızaları Yusuf Küçükdağ, Derviş Hasan Yügrük, Kemal Pekçağlar” ve “Yaşayan Konya Hafızaları Esin Çelebi Bayru, Hatice Nuran Aker, Saime Yardımcı” isimli kitaplar yayınlanmıştı.( H. Merkezi )