Öne Çıkanlar karapınar Fuhuşla Mücadele Komisyonu Toplantı Yaptı Ay Yıldızlı Milli Gururumuz TOBB Nefes Kredisi Projesi

Bu haber kez okundu.

Obrukların Karanlığından Karapınar Güneşinin Aydınlığına

Ben meseleye kendi açımdan baktığımda, Karapınar Aydoğanlar Meslek Yüksekokulunu tercih edecek olan ve bu bölgeyi tanımayan bir öğrenci, Karapınar ile ilgili internet arama motorlarından yüzeysel bir araştırma yapacak olsa; Karapınar ilçe merkezi obruklarla delik deşik olmuş ve şehir meydanı da bir obruktan ibaret zannedecektir. Peki bu araştırmaları yapacak olan bir öğrenci sizce tercihlerinde bu bölge okullarını seçmek ister mi?

Yıllardır meslek yüksekokulumuz bütün gayretiyle, gerek yeni bölümler açarak ve gerekse her bölümün imkanlarını zorlayarak program kontenjanlarını sürekli artırmaya çalışmaktadır.Bunu yaparken de en başta Karapınar’ın bilimsel ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmayı hedef almaktadır. Ama üzülerek ifade etmek gerekir ki bu sayı istenen seviyeye halen ulaşamamıştır. Hatta kurulması planlanan fakülte ve 4 yıllık yüksekokullar belki de Karapınar’ın kendisini hak ettiği diğer alanlarda çok da ön plana çıkaramamasından dolayı ertelenmiştir.

Karapınar’da gündem olması gereken gerçeklere şöyle bir göz atacak olursak bunların bir kısmının ülke çapında bir kısmının ise dünya çapında ilgi çekici alanlar olduğunu hemen göreceğiz. Mesela; enerji, savunma sanayi, tarım, hayvancılık, gıda veulaşımı bu alanların en başında sıralayabiliriz. Ben diğer alanlara haddim olmayarak çok fazla girmeden kendi ilgi alanım olan enerjinin Karapınar’daki yerine kısaca değineceğim.

Öncelikle enerjiye geniş bir perspektiften bakacak olursak; enerji, dünyada en çok ihtiyaç duyulan ve dolayısıyla en hızlı gelişen sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Şu anda dünyada, enerji teknolojisinin temeli fosil kökenli enerji kaynakları olarak adlandırdığımız petrol, kömür ve doğal gaz kaynaklarına dayanmakta ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat fosil kökenli enerji kaynaklarının sınırlı olması ve çevreci olmaması daha temiz ve yenilenebilir enerjilere ilgiyi artırmıştır.Alternatif enerji olarak da adlandırdığımız yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile yerli enerji üretimi sağlanabilecek, çevre kirliliği en aza indirilebilecek ve hem sosyal hem de ekonomik açıdan büyük bir düzelme ve ilerleme sağlanabilecektir. Dolayısıyla alternatif enerji kaynaklarının hem çevreye dost, hem sürdürülebilir, hem de milli ve yerli kaynaklardan üretilebilir olması bu enerji türünü günümüzde bir adım daha öne çıkaracaktır.

Bu amaca yönelik olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak devlet politikası olarak kabul edilmiştir. Ülkemiz bu konuda önemli bir kaynağa sahiptir ve buna bağlı olarak özellikle, güneş ve rüzgar enerjileri konusunda yatırımlara yüksek bir ivme ile hız verilmiştir. Böylece, ülkemizde bu konuda istihdamın ve teknolojik gelişmenin arttığı ve daha da artacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Buna en güzel örnek ise Karapınar’da kurulumuna başlanan, Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali özelliğinde olacak, Karapınar-YEKA-1 santralidir. Enerji bakanlığı destek ve teşvikleri ile Konya Karapınar havzasında 27 milyon metrekarelik alanda 1 GW lık enerji santralinin kurulumuna başlanmıştır. Bir ucundan diğerine 12 kilometrelik uzunluğa sahip olan santralde, yaklaşık 3,5 milyon güneş paneli kullanılacaktır.Santral yılda yaklaşık 2,5 milyar kWh elektrik üretecek ve 1 milyondan fazla hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilecektir.Santral tamamlanıp tam kapasite üretime başlandığında ise yılda yaklaşık 2,1 milyon ton karbon salımı da engellenmiş olacaktır.

Karapınar-YEKA-1 Türkiye’nin en büyük Güneş Enerji Santrali olmasının yanı sıra (şu anki verilere göre sadece bu bölgede kurulacak güneş enerji santrali Türkiye’deki toplam kurulu güneş enerji santralleri gücünün yaklaşık %20 sini oluşturmaktadır), dünyanın ise proje aşamasını geçip yapımına başlanan en büyük Güneş Enerji Santrallerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Hatta,geçtiğimiz eylül ayı içerisinde bu santralin ilk etapta tamamlanan 4 MW’lık kurulu gücü devreye alınmış ve üretime başlayarak şebekeye elektrik verilmiştir. Tabi ki bu santral dünya çapında büyük bir proje olduğu için kurulumu 3 yıl kadar devam edecektir. Karapınar-YEKA-1 projesitamamlandıktan sonra, yine bu bölgede daha büyük kapasitede yeni güneş enerji santralinin projesi de Enerji Bakanlığındagündemini korumaktadır.Karapınar YEKA alanındaki 2. Kısım 32 milyon metrekare alana sahip olup bu alana da 1,8 GW güçte güneş enerji santrali kurulması hedeflenmektedir.Bu projelerin en güzel yanı ise burada kullanılacak olan güneş enerji panellerinin tamamen yerli imkanlarla üretilmesi olacaktır.

Bu bağlamda Ankara’da yapımı tamamlananyerli güneş enerji paneliüretim fabrikasının, bu senenin Ağustos ayı içerisinde açılışı gerçekleştirilmiş ve fabrika üretime başlamıştır. Bu fabrika hem Karapınar YEKA-1 bölgesindeki panel ihtiyacını kısa dönemde karşılayacak hem de ürettiği yerli panelleri ihraç da edebilecektir. En önemlisi bu fabrika için Karapınar bir laboratuvar özelliğinde olacak ve tüm ar-ge çalışmalarının temelini yine Karapınar’da kurulacak güneş enerji santrali oluşturacaktır.

Tabi ki Karapınar için bu işin en güzel yanı istihdamın artması, ilçe ekonomisine fayda sağlaması ve bu teknolojinin bir adım daha bu bölgede önde olacağı gerçeğidir. Şu anda kurulumu yapan ana yüklenici firma olan Kalyon Enerji ve bünyesindeki alt yüklenici firmalarda toplam olarak çalışan sayısı bine yakındır ve bu sayı hiç de göz ardı edilecek bir rakam değildir. Hatta ilçemizde Selçuk Üniversitesinin bir temsilcisi olan Karapınar Aydoğanlar Meslek Yüksekokulumuzun Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programından 2020 mezunları öğrencilerimizin yarısına yakını da bu projede Kalite kontrol ve koordinatörlük gibi önemli konumlarda büyük bir gayret ve hevesle çalışmaya başlamaları da bizler için bir gurur vesilesi olmaktadır.

Bununla birlikte Karapınar için en büyük gurur vesilesi ise, Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinden sağlanacak temiz enerjinin Karapınar’a doğan güneş ile Türkiye’ye yayılması olacaktır. Allah’ın lütfu ve izniyle Karapınar’a doğan güneşten Ardahan ısınacak, Adana serinleyecek, Konya’da fabrikaların çarkları dönecek, tüm bölgelerimiz aydınlanacaktır. Yani Karapınar Türkiye’nin enerjisi olacaktır.

Öğr.Gör.Hacı SERİN

Karapınar Aydoğanlar MYO

Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı Öğretim Görevlisi

HABER MERKEZİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol