Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında, medya organları ve gazetecilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

“GAZETECİLER MESLEĞİNİ ÖZGÜRCE YAPAMIYOR”

Türkiye’de basın özgürlüğünün kısıtlandığını ifade eden Ekici, “Maalesef ülkemizde ifade ve basın özgürlüğü kısıtlanmaktadır. Maalesef gazeteciler görevlerini özgürce yapamıyor. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, geçen yıla göre 16 sıra gerileyerek 180 ülke içerisinde 165'inci sırada yer aldı.  Öte yandan birçok gazeteci işten çıkarılmakta ya da istifa etmek zorunda bırakılmaktadır” dedi.

“GAZETECİLER TEHDİT EDİLİYOR”

Birçok gazetecinin yaptıkları haberler nedeniyle tehdit edildiğini kaydeden Hasan Ekici, “Gazetecilerin Mesleki Memnuniyet Araştırması sonuçlarına göre, gazetecilerin yüzde 60’ı haberleri nedeniyle tehdit edildi. Yerel basındaki gazeteciler de en ağır tehditlere ve saldırılara uğruyor. Bunun yanında birçok gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle ya gözaltına alındı ya da tutuklanıp cezaevine konuldu” şeklinde konuştu.

Erkılınç: Korkmadan hakikati konuşacağız Erkılınç: Korkmadan hakikati konuşacağız

“ONLARCA GAZETECİ SORUŞTURMA GEÇİRİYOR”

Yerel basının ekonomik anlamda desteklenmesi gerektiğine de vurgu yapan Ekici, “RTÜK ve Basın İlan Kurumu iktidarın sopası haline geldi. 2022 yılında iktidarın getirdiği ‘dezenformasyon yasası’ nedeniyle her gün onlarca gazeteci soruşturma geçiriyor. Ayrıca medya kuruluşları yaptıkları haberler yüzünden yüksek para cezaları ile karşı karşıya kalıyor. Bunun yanında muhalif gazetecilere basın kartı sansürü uygulanıyor. Bunun yanında yerel basın ise ekonomik zorluklarla ayakta durmaya çalışıyor. Yerel basının ekonomik olarak desteklenmesi ve güçlendirilmesi şarttır.  Tüm bunlar gazetecilik mesleğinin değil,  tüm toplumun sorunudur. Tüm zorluklara rağmen eğilmeyen, kalemini satmayan, doğru haberden vazgeçmeyen tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.