Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca hazırlanan "Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı", Türkiye turu kapsamında Karapınar’da ziyaretçileri ile buluştu.
Cumhuriyet meydanındaki gezicı tır’ı gezmek için  her yaştan insan büyük ilgi gösterdi. Gelibolu Yarımadası'nda 109 yıl önce yaşanan Çanakkale Savaşları'ndan kalma materyaller bulunan, 17 metrekarelik alanda  sergileme  yapılıyor. Gezici müzede, led ekranlarla muharebelerin başlangıcından sonuna kadar yaşananlar kronolojik sırayla anlatılması ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
 “Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi” cepheden günümüze ulaşan savaş objelerini, askerleri betimleyen heykelleri ve çeşitli görsel içeriklerin yansıtıldığı ekranlarıyla ziyaretçilerine adeta o günleri yeniden yaşatıyor.  

Hamid-i Veli Aile Sağlığı Merkezi Temeli Törenle Atıldı Hamid-i Veli Aile Sağlığı Merkezi Temeli Törenle Atıldı

Özellikle tarihî yarımadaya gelemeyecek olan dezavantajlı gruplara bu mirası ulaştıran müze her yaştan insan tarafından dikkatlice ziyaret ediliyor.
Karapınar İlçe Millî Eğitim Müdürü Ahmet İçalan, “Çanakkale ruhunu ülkemizin her yerinde  hissedip  yaşatmalıyız. Çanakkale Mobil Müze  insanlarımızın  dikkatini Çanakkale'ye çekmek iç ve  Çanakkale'yi daha iyi anlatmak  ve anlamak için çok önemli. Ziyaretçiler adeta Çanakkale ruhunu yaşıyor. Milli ve manevi  duyarlılığımız artıyor. Çanakkale denildiğin insanımızı  bütün bedeni farklılaşıyor kalbi farklı atıyor. Bugün bu müzeyi her yaştan insan geziyor. Aileler çocuklarını elinden tutarak bu ruhu yaşatıyor. Bunlar çok değerli” dedi.