Bu haber kez okundu.

Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı'dan Basın Açıklaması

Diğer bölgelerde çiftçiler çalışıyor ama Karapınar Çiftçisini gözlemlediğimiz kadarıyla ziyadesiyle üretimi artırmak, kaliteli üretim ve kaliteli ürün çeşidini artırmak adına bütün gayreti göstermektedir.

Karapınar’da tarımla uğraşmak gerçekten zor bir hadise ve zor bir meslek koludur. Karapınar’da iklim şartlarına ve yağış durumuna baktığımız zaman kurak bir iklim içerisinde çiftçilik yapmaktadır. Kıt yağış alan İlçemizde üretim yapan çiftçilerimize madalya verilmesi gerekir diye düşünüyorum. Özellikle Karapınar çiftçisine bakarken, diğer bölgelerde ki çiftçilerle kıyaslanmaması gerekir.

Çünkü bir Çukurova da, Ege Ovalarında ve Trakya’da yağış rejimi ve toprak verimini kıyasladığımız zaman Karapınar’da tarımın çok zor şartlarda gerçekleştiğini görürüz. Karapınar’da yağışın çok az olduğu, burada Devletimizin barajı yok, akar bir suyu yok, göledi yok. Sulu tarım yaparken de suyu yeraltı kuyularından sağlanıyor. Bu bir enerji maliyeti gideri olarak çiftçilerimizin karşısına çıkmaktadır.

Geçen yılla bu yıl arasında kıyaslama yaptığımız zaman KDV si ile birlikte yaklaşık 250 lira 25 krş olan elektrik fiyatı bugün için aşağı yukarı 30-32 krş faturaya yansıdığını görüyoruz. Kayıp kaçak bedeli ve KDV yansıyor.

Devletin barajlardan su verdiği çiftçilere yıllık olarak sulama birliklerine 7 ila 50 lira arasında bir ücret öderken, yıl boyunca kaç sefer sularsa sulasın bu miktarı öderken, bizim Karapınar Çiftçisi ise bir saat sulama için yaklaşık 17 ile 22 lira arasında para ödemektedir. Bu 4-5 seferle çarpıldığı zaman Karapınar çiftçisine ne kadar yük olduğunu da görmemek haksızlık olur.

Tarımsal sulama yapılırken çiftçinin ödediği en fazla elektrik gideridir. Kullanılan gübredeki % 40-60’lara varan artışlar, mazottaki artışların geçen yıla göre % 30 daha fazla olduğunu görüyoruz. Bugün itibariyle Hükümetin açıklamış olduğu hububat fiyatları yıllık artışın % 10’larda kaldığı, geçen yıl 605 TL olan hububatın bugün 665 lira olduğunu görüyoruz. Bununda maliyet artışları ile kıyaslandığı zaman beklenen bir fiyat olmadığını buradan ifade ediyorum diyen Bozaklı, Hükümetten isteğimiz şudur. Hububat fiyatlarının artışının Karapınar çiftçisini memnun etmemiştir. Verilen fiyat maliyetlerini karşılayacak yönde değildir. Bu konunun en kısa zaman içerisinde verilen fiyatların yeniden gözden geçirilmesini ve gözden geçirilmesini talep ediyoruz. Prim desteği ile çiftçilerimizin desteklenmesini isteriz.

Karapınar’da kurak bir iklimin sürmesi nedeniyle özellikle Konya Ovasında KOP bölgesinde kuyulardan çekilen suyun kısıtlı su veya suya kota konulacağına dair çalışma yapılmakta duyumlarını aldık. Suya kota konulması, yerel inceleme yapılmadan, yeraltı su rezervlerinin tespiti yapılmadan, kullanılan su miktarı belli olmadan, yapılacak su kısıtlaması uygulaması Konya ve Bölge çiftçisinin hezimetine sebep olacağını düşünmekteyiz.. Su kısıtlamasında 100 dekarlık bir tarlanın 25 dekarlık bir kısmının sulayabilecektir.

Seydişehir’de ki kuyu ile Karapınar’da ki kuyu farklı, yağış rejimi her ilçede, her bölgede farklı o yüzden Karapınar’ı başka yerlerle kıyaslanmaması gerekir diyen Bozaklı toprağın isteğine göre su verilsin ve kuyuların ruhsatlarının önü açılsın. 500 ila 800 ton su verilen pancara 200-250 ton su verildiği zaman nasıl bir ürün alınacağını varın siz hesap edin. Yapılacak bir planlama uygulanabilir bir planlama olmalıdır. Tarım adına, çiftçilerimizin geleceği adına Devletimizin kurum ve kuruluşlarının daha sağlıklı inceleme ve araştırma yapmalarını istiyoruz.

Çiftçinin üretimine engel olacak çalışmalardan kaçınılmasını, çiftçiye destek değil, köstek olunmasını istemiyoruz. 4-5 ay önce kaygılarımızı Karapınar Ziraat Odası Başkanlığı olarak ilgili yerlere ilettik Kuyu ruhsatlarının önü açıldı ama suya kota ve sınırlandırma konulması çalışmaları çiftçilerimizi mağdur edecek düzeyde olmamasını arzu ediyoruz”dedi

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.