Öne Çıkanlar Yetkililerce Maske İlçe Müftüsü Kadir Demirlenk İlçe Jandarma Komutanlığını Ziyaret Etti Öğrenciler Tiyatro ile Sıfır Atık Öğrendiler İZDES Heyeti Karapınar  Kaymakamlığını Ziyaret Etti

Bu haber kez okundu.

Karapınar Aydoğanlar MYO’da “Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet” Temalı Program Düzenlendi

İstiklal Marşı’mızın yazarı, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ‘Yüreklerde Âkif, Dillerde Hürriyet’ teması çerçevesinde Karapınar Aydoğanlar MYO’da düzenlenen proğramda anıldı.

Veterinerlik Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Dr. Onur ERZURUM, Mehmet Akif Ersoy’un Veteriner Hekim sıfatı ile yapmış olduklarıyla ilgili öğrencilerimize bilgiler verdi.

Programda MYO Müdürü Öğr. Gör. Naim Çağlar Diri, İstiklal Marşının sıradan bir şiir olmayıp, ulusumuzun değerlerini ve destansı mücadelesini en doğru şekilde anlattığını ve tarihe ışık tuttuğunu kaydetti.

, Veterinerlik Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Dr. Onur Erzurum ise “Tarihimizin ilk sivil Veteriner Okulunu birincilikle bitiren Mehmet Akif Ersoy, Veteriner Hekimliği sırasında yurdun çeşitli yerlerinde görev yapmıştır. Bu görevleri yerine getirirken halkın içinde bulunduğu sıkıntıları bizzat görmüştür. Bu da Akif'in şairliği ve kişiliğini etkilemiştir. Meslektaşları Akif için: "Eğer Mehmet Akif baytarlığın yüklediği vazifeleri görmek için Türk köylerinde at dolaştırmamış olsaydı, Türk’ün yüksek cevherini, asil özünü yerinde ve içinde tetkik etmeseydi ne bir İstiklal Marşı yazabilir, ne de Çanakkale şiirini doğurabilirdi. O, Türk’ü özünden gördü, candan sevdi, duydu ve yazdı. Bu itibarla Baytar Mehmet Akif, Şair Mehmet Akif’e yükseklik vasfını kazandıran bir varlık oldu" diyerek mesleğinin etkilerini dile getirmişlerdir. Bir Veteriner Hekim olarak tarihe yön veren Türk Milleti'nin hislerine tercüme olan Mehmet Akif Ersoy ile meslektaş olmanın gururunu yaşıyorum.

İstiklâl Marşımızın kabul edilişinin 101. Yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklâl ve İstikbal şairimiz, degerli meslek büyüğümüz Mehmet Âkif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve istiklâl mücadelesinin tüm kahramanlarını, bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Proğramda öğrenciler tarafından da şiir ve Mehmet Akif ile ilgili bilgiler aktarıldı.

MİTHAT KORKUSUZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol