Öne Çıkanlar İki Ayağı Olmayan Buzağı İlgi Çekiyor İslik Belediyesi Asfalt Çalışması Karapınar Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Ortaklığıyla Gösterini Yap Hediyeni Kap Etkinliği Konya Kızılay Kan Merkezinden Kan Bağış Kampanyası Devam Ediyor

Bu haber kez okundu.

İlçe Müftümüz Ziyaretlerine Devam Ediyor.
İlçe Müftümüz Hüseyin Gün, İlçe Vaizi Bahattin Ertunç, İmam-Hatip Mustafa Türk ve Hasan Çavuş ile birlikte ayağından ameliyat olan TEMA Vakfı İlçe Gönüllü Sorumlusu ve Yeşilpınar Gazetesi Fahri Muhabiri Musa Ceyhan’ı evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundular.

İlçe Müfüsü Hüseyin Gün İslam Dininde hasta ziyaretinin öneminden bahsederek şunları söyledi

“Sağlıklı bir toplum oluşturmak ve beşeri ilişkileri en mükemmel şekilde düzenlemek isteyen İslâm, Müslümanları bu konuda eğitime tâbi tutmuştur. Onları sadece iyi gün dostu olmaya değil, aynı zamanda kötü gün dostu da olmaya teşvik etmiştir. Kur’ân’da insanın en mükemmel şekilde yaratıldığı ve Allah katında değerinin çok büyük olduğu vurgulanmıştır. İslâm dini insana sadece sağlığında değil, hastalığında da hatta ölümünde de değer verilmesini ve hasta olanların ziyaret edilmesini istemiş ve bu hususu ibadet telakki etmiştir. Peygamber Efendimiz, her konuda olduğu gibi hasta ziyareti konusunda da bizlere en güzel örnek olmuştur. Zira hasta ziyareti Allah Resûlü’nün hayatı boyunca özenle yaptığı ve ashabını da teşvik ettiği amellerden birisidir. Allah Resûlü (s.a.s.) bir hadislerinde: “Ashabım, hastaları ziyaret ediniz, açları doyurunuz, esaretinizdeki köleleri salıveriniz.” (Buhârî, Merdâ 4; Ebu Dâvud, Cenâiz 11) buyurmuştur. Hatta bir hadislerinde bu ziyareti, mü’minin mü’min üzerindeki beş hakkından biri olarak saymıştır. Dolayısıyla Müslümanlar, hasta olan dostlarını ve komşularını uygun zamanlarda yanlarına giderek ziyaret ederler ve onlara şifa dilerler. Bu da Müslümanlar arasında sevgi ve dayanışmanın artmasına vesile olur. 

Hasta ziyaretinin önemini şu kudsî hadis çok güzel bir şekilde açıklamaktadır. Ebu Hureyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Allah Teâlâ kıyamet gününde şöyle buyurur: ‘Ey Âdemoğlu! Hastalandım, beni ziyaret etmedin.’ Âdemoğlu, Allah Teâlâ’ya: ‘Sen âlemlerin Rabbi iken ben seni nasıl ziyaret edebilirdim?’ der. Allah Teâlâ: ‘Falan kulum hastalandı, ziyaretine gitmedin. Onu ziyaret etseydin, Beni onun yanında bulurdun.’ buyurur.” (Müslim, Birr 43) 

Hasta ziyaretinin değerini ve Allah rızasını kazanmanın en kısa yolu olduğunu bundan daha güzel anlatmak mümkün değildir. Çünkü bu kudsi hadiste belirtildiği üzere Yüce Allah, herhangi bir hastayı ziyaret etmeyi, bizzat kendisini ziyaret etmek gibi değerlendirmektedir.

Dinimiz hasta ziyareti konusunda müslim, gayrimüslim ayırımı yapmaz. Hasta kim olursa olsun ziyaret etmeyi emreder. Yani hasta ziyareti konusunda Müslüman-Müslüman olmayan, dost-düşman, tanıdık-tanımadık, yakın komşu-uzak komşu herkes eşittir. Dolayısıyla kimliğine bakmadan hastayı ziyaret etmek İslâmi ve insanî bir erdemliliktir”dedi.

TEMA Vakfı İlçe Gönüllü Sorumlusu ve Yeşilpınar Gazetesi Fahri Muhabiri Musa Ceyhan ise şunları söyledi “ İlçe Müftümüz Hüseyin Gün ve beraberindeki İlçe Vaizi Bağattin Ertunç, İmam-Hatip Mustafa Türk ve Hasan Çavuş’un geçirmiş olduğum ameliyatımdan dolayı evime kadar gelerek beni ziyaret etmeleri, Peygamber efendimizin hayatını, güzel ahlakını anlatan ve hadislerinden örnekler veren kitaplarını hediye etmeleri, çiçek vermeleri, geçmiş olsun dileklerinde bulunmaları beni ve ailemi ziyadesiyle memnun etmiştir. İlçe Müftümüz Hüseyin Gün başta olmak üzere birlikte gelen diğer imam- hatip arkadaşlarıma sonsuz şükranlarımı sunarken, ameliyatımdan bugüne kadar ziyaretime gelen, gelemeyip telefon eden, geçmiş olsun dileklerinde bulunan herkesin Cenab-ı ALLAH’ımdan ziyaretlerinin kabulünü niyaz ediyorum”dedi


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol