banner328

Bu haber kez okundu.

Gındam Evleri Restore Edilecek
Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürü Durmuş Ali Çarkacı, AA muhabirine ve Yeşilpınar Gazetemize yaptığı açıklamada, istasyonun kuruluşunun 1950’li yıllara dayandığını söyledi.
Karapınar’da 1950’li yıllarda ortaya çıkan rüzgâr erozyonuyla ilgili 87 bin dekarlık alanda koruma ve kollama faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Çarkacı, bölgeye her anlamda katkı sunmaya çalıştıklarını belirtti.
Çarkacı, Karapınar rüzgar erozyonu sahasında rüzgar erozyonuyla mücadele başlamadan önce kullanılan Gındam yaylasındaki evlerin, 50 yıldır kontrolleri altında olduğunu dile getirdi.
Erozyon nedeniyle boşaltılan Gındam evlerini restore etmeyi düşündüklerini aktaran Çarkacı, şunları kaydetti: "Konuyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarından ciddi destek aldık. Proje çalışmalarımız devam ediyor. Çok yakın zamanda restorasyona başlayacağız. Orijinal hallerini koruyacağız. Tamamen kerpiç ve sedir ortamında teşhirlerini yapalım diye düşünüyoruz. Bölgeye gelen, erozyonla ilgili çalışma yapan bilim adamlarını ve diğer misafirleri o evlerde doğal ortamlarında ağırlamak istiyoruz. Bu manada ciddi destek var. Projeyi hazırlayıp gerekli çalışmayı en kısa sürede yapacağız."
- "Bölgede önemli turizm potansiyeli var"
Çarkacı, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Gındam yaylasındaki evlerin doğa olaylarına karşı direndiğini anlattı.
Evlerden birkaçını orijinal halinin de görülebilmesi için restore etmeyip, doğa olaylarından etkilenmeyecek şekilde korumaya alacaklarını vurgulayan Çarkacı, şöyle devam etti: 
"Bölgede önemli bir turizm potansiyeli var. 87 bin dekarlık alandan bahsediyoruz. Anadolu kartalı, leylek, kızılşahin gibi kuşlar ve en zengin kelebek türleri bu bölgede. Fotoğrafçılıktan tutun da her şeye müsait bir alan. Yaylada turizm kafilelerine konaklama imkânı sunmak, onlara rüzgâr erozyonunu doğal ortamında anlatmak için önemli bir mekân elde etmiş olacağız."
Çarkacı, evlerin yurt içi ve yurt dışından birçok ziyaretçinin ilgisini çektiğini, öğrencilerin gruplar halinde buraya gelerek incelemelerde bulunduğunu sözlerine ekledi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol