Belediye Başkanı İbrahim Önal, Lavanta Bahçesi'nde Hasat Çalışmalarını İnceledi Belediye Başkanı İbrahim Önal, Lavanta Bahçesi'nde Hasat Çalışmalarını İnceledi

 Nevşehir'deki bu etkinliğe 32 ülkeden 120 yabancı ve 75 Türk bilim insanı ve araştırmacı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'ndeki toplantıya katıldı.   Etkinlik kapsamında Uluslararası Jeomorfoloji Kongresinin Türkiye'de düzenlediği Bölgesel Jeomorfoloji Kongresi kapsamında  Polonya, Slovenya, Nijerya, Japonya, Macaristan, Avustralya, Hindistan gibi farklı ülkelerden gelen katılımcılarla Karapınar ve çevresinde arazi çalışması gerçekleştirildi. Bu arazi çalışması kapsamında Kızören ve Çıralı  obrukları  yanı sıra Meke Gölü  maarı da ziyaret edildi. Arazi gezileri çerçevesinde 40 kişilik bilim adamı Karapınar'da bulunan Meke Maar  gölüne gelerek burayı gezip inceleme fırsatı buldu.
Karapınar'daki etkinlik Niğde  Ömer Halisemir Üniversitesi  Coğrafya  bölümünden Doç  Dr  Muhammet Zeynel Öztürk, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Coğrafya Bölümü dr Öğretim Üyesi  Murat  Poyraz ve Ankara Üniversitesi  Coğrafya bölümünde  Dr Ergin Gökkaya  koordinesinde gerçekleştirildi.
  Doç Dr Muhammet  Zeynel Öztürk, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Belçika, Rusya Federasyonu, İsrail, Japonya, Brezilya, Hindistan, Avustralya, Kamerun ve Fas başta olmak üzere 32 ülkeden 120 yabancı ve 75 Türk bilim insanı ve araştırmacının programa katıldığını söyledi.
Katılımcılara Meke  Gölü  Maarı hakkında bilgi veren Öztürk, Yapı bakımından tektonik, obruk ve karstik yapıya sahip olan bu göller arasında volkanik patlamalar sonucu oluşmuş Meke Maar Gölü bulunmaktadır. volkanik patlama sonucu oluşan krater, zamanla suyla dolarak göle dönüşmüştür. Göçmen kuşların Türkiye üzerinde mola verdiği  doğa harikalarımızdan biri olan, yeraltı su kaynaklarından beslenen  Meke Gölü'nde yaklaşık 12 m derinliğinde su bulunurken 2000'li yılların başından itibaren doğal güzelliği yok olmaya başladı. Günümüzde Meke Gölü yeraltı sularından   beslenemez hale gelmiş, yağmur suları da yeterli olmadığından alan güzelliğinden eser kalmamıştır " dedi.
Bilim adamları,  obruk oluşumlarının tehlikeli olduğuna dikkat çekerek mutlaka önlem alınması gerektiğini belirterek obrukların bir bakıma da büyüleyici olduğunu kaydettiler.
Slovenya'dan katılan Splea Conc ,Meke gölündeki görüntünün  üzücü olduğunu kaydederek dünya üzerindeki kuraklık sorunu karşısında tüm insanların bilinçli olması gerektiğinin altını çizdi.
 

Editör: Himmet Türkmen