Diyanet Vakfı Hayırsever Mustafa Yaman'a Teşekkür Belgesi Verdi Diyanet Vakfı Hayırsever Mustafa Yaman'a Teşekkür Belgesi Verdi

Türk ve Çinli akademisyenlerin gezisine. Geziye İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Dr. Öğretim Üyesi Ömer Yetemen, Konya Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cihangir Köyceğiz, Çin Halk Cumhuriyeti'nden Prof. Dr. Wenzhi Zhao ve Doç. Dr. Hu Liu katıldı.
Gezinin ilk durağı Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi oldu. Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi Sorumlusu Şeyma Atabey, Karapınar'da dünden bugüne yürütülen tarımsal faaliyetler, sahada uygulanan projeler ve erozyona karşı yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Karapınar'da 1960'lı yıllarda başlatılan çalışmalarla birlikte erozyona karşı dünya tarafından örnek gösterilen önemli başarılar elde edildiğini kaydeden Atabey, "Geçmişte Karapınar'da kum fırtınaları yaşanırdı. Günlük hayatı ve hayvancılığı olumsuz etkilemiş. Devletimizin yaptığı ağaçlandırma seferberliği ve kararlılıkla yürütülen çalışmalarla birlikte Karapınar'ın kaderi değişti. Çölleşme bir çok ili etkiyecek kadar için büyük sorundu. Şimdi sahada bitki çeşitliliği arttı." dedi.
 

Editör: Himmet Türkmen