​​​​​​​Topraklarımızın verimliliğinin düşük olmasının en önemli nedeni organik madde yetersizliği kaynaklıdır.

Karapınar Ziraat Odası Başkanlığından yapılan açıklamada ; Çiftçilerimiz organik madde yetersizliğini telafi etmek ve verimliliği artırmak için fazla miktarda kimyasal gübre kullanmaktadır. Günümüzde gübre ve girdi maliyetlerinin çok yükseldiğini göz önünde bulundurduğumuzda toprak verimliliğini artırmanın en az maliyetli yöntemlerinden biri hasat sonrası kalan bitki artıklarının parçalanarak toprağa karıştırılmasıdır. Bugünlerde bölgemizde mısır hasatları tamamlanmak üzeredir. Hasat sonrası kalan mısır saplarını yakmak yerine sap parçalayıcılar ile parçalandığı takdirde çok rahat toprak işlemesi yapılabilecek ve toprak verimliliğine katkı yapacaktır. Hasat sonrası kalan sapların yakılmasının hiç bir faydası olmadığı gibi pek çok zararları vardır. Mısır tarlalarının da bitki artıkları yakıldığında sadece ince sap ve yapraklar yanmakta kalın ana saplar aynen kalmaktadır. Topraktaki gölge tavı yakmanın etkisi ile uçmakta, tarla işlendiğin de iri kesekler oluşmaktadır. Bu konularda çiftçilerimizin duyarlı olması kendi yararlarına olacaktır.

Ticaret Borsa'sından Uyarı ; Arpa ve Buğdayların Rutubeti Düşmeden Hasat Etmeyelim Ticaret Borsa'sından Uyarı ; Arpa ve Buğdayların Rutubeti Düşmeden Hasat Etmeyelim

Karapınar Ziraat Odası Başkanlığı olarak çiftçilerimizin bu konudaki ihtiyaçlarına cevap vermek için yapmış olduğumuz projeler ile iki adet sap parçalama aleti, 1 adet kamyon üstü katı hayvan gübre dağıtma makinalarını odamız alet ekipman parkına kazandırdık ve çiftçilerimizin hizmetine sunduk. Bu konuda talepleri olan çiftçilerimiz Odamıza uğrayarak detaylı bilgi ve yardım alabilirler. Denildi.