Karapınar’da pancar hasadı yapan biçerdöver obruğun içinde kaldı.

Cumhuriyetin 100. Yılı Akıl Ve Zeka Oyunları Turnuvası Cumhuriyetin 100. Yılı Akıl Ve Zeka Oyunları Turnuvası

Sık sık obrukların oluştuğu Karapınar’da bu defa ilçeye 22 kilometre mesafede bulunan Yedikuyu mevkiinde   gece saatlerinde 3 metre çapında 15 metre derinliğinde   bir obruk meydana geldi.

Biçerdöver şoförü Fikret Balkan, bir çiftçinin tarlasında pancar hasadını gerçekleştirirken biçerdöver’in aniden durduğunu ve hareket etmediğini fark etti.

Gece karanlığında ne olduğunu anlamayan Fikret Balkan, Aşağıya inip ne olduğunu anlamaya çalıştığını kaydederek, ”Aşağı inip toprakları eşeledim. Aklıma obruk olacağı hiç gelmedi. Biçer bir tarafa doğru yatmaya başladı. Gidip biçerdöverin kanadını açtım. Tekrar kontrol edip anlamaya çalıştım o sırada bir çukur ile karşılaştım. Işık falanda olmayınca derinliğinide göremedim. O an şoka girdim. O sırada uyuyan diğer işçi arkadaşları çağırdım.4 kişi korku ile yaklaşamadık zaten. Hemen yakınlarımız ve patrona haber ettik. Vinç ile çıkardık. Allah yüzümüze baktı. burada bir obruk daha vardı o büyüklükte olsaydı biz içine  düşerdik. Psikolojik olarak etkiliyor. gece gündüz tarlalarda çalışıyoruz. Acaba buradada mı obruk olacak diye aklımızdan çıkmıyor.

Biçerdöver sahibi Sefer Aydınbelge’de haber edilmesi üzerine hemen tarlaya gittiğini kaydetti. Aydınbelge “ Çalışan arkadaşımız hemen haber etti. Kendilerine Biçerdöverden inip yaklaşmayın dedim. Obruktaki Çapın küçük olması kurtardı. Eğer geniş olsaydı biçerdöveri olduğu gibi yutardı. 34 ton biçerin ağırlığı var.3 vinç 3 saatte ile kurtardık. Verilmiş sadakamız varmış. Obruk Çapının küçük olması kötü olacak olayları önledi. Buna şükrettik. Arka teker gitmiş ön teker gitse daha büyük sıkıntı olurdu..15 metre derinlik var. Her an korkuyoruz. Tarlada çalışırken hasat yaparken hep aklımızda acaba obruk olacakmı diye.. Buna şükrediyoruz. Obruklar eskiden de oluyordu. Obrukları sadece ekimlerinden vazgeçmeli . Elde ettiğimiz ürüne kanaat etmeliyiz. Su Karapınar için önemli” dedi.

Biçerdöver obruktan çıkarıldıktan sonra pancar hasadı tamamlandı. Aynı tarlada 4 yıl önce yeni bir obruk daha oluşmuştu.