Belediye Başkanı  İbrahim Önal’dan  Murat Kurum Fen Lisesi’ne Ziyaret Belediye Başkanı  İbrahim Önal’dan  Murat Kurum Fen Lisesi’ne Ziyaret

Son yıllarda  Yağışların az olması, küresel ısınma, iklim değişikliği  ve yeraltı sularının çekilmesiyle kuruyan krater göl buna rağmen ziyaretçilerini de ağırlamaya devam ediyor.
Gölleri, çölleri ve obrukları ile bilinen Karapınar’da Meke ,Çıralı gölü  büyük oranda kururken Meyil gölünde ise çok  az su kaldı.
Konya- Adana karayolu 8. Kilometrede yer alan ve ulaşım kolay olması sebebi ile her gün yüzlerce araç kuruyan göle geliyor. Gölün bu halini görenler büyük üzüntü yaşıyor.
Gölün eski masmavi suları olması, dünyada yaşamayan kuş türlerinin de barındırıyor olması sebebi ile farklı bir görünümdeydi. Bu özelliği il gölde yerli ve yabancı film setlerine, reklam filmlerine ev sahipliği yapmıştı.  Ancak göl son 10 yılda bu eski halinden eser kalmadı. Son yıllarda artan kuraklık, yağış azlığı  ve yeraltı suyu tüketimindeki artışlar Meke Gölünü olumsuz etkiledi. Bir zamanlar derinliği 12 metre olan gölün içine ineler tuz tabakalarının içerisinde yürüyüş yapıyor.  
Gölün izlemeye gelenler su yerine  sadece gölün  ortasındaki ana koniyi ve kenarındaki adacıkları izleyebiliyor.
Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelmiş ve zamanla göl suyla dolmuştu.  9 bin  yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu oluştu. Yeraltı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke gölünün  ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi yer alıyor. Bu koni ziyaretçilerin gözdesi durumunda.
Meke gölünü sık sık ziyaret ettiğini belirten Adem Ak adlı vatandaş, Meke Gölü'nün suyunun yeniden kazandırılmasını çok istiyoruz. Bunun  içinde çalışmaların hızlandırılması gerekir.  Yağmurun az olması nedeniyle yeraltı suyu çekildi. Eskiden cıvıl cıvıldı. Kuş sesleri insanın ruhunu okşardı. Şimdi su bitmiş durumda. Bu haliyle turistlerin ilgisini çekiyor. Dünya harikası göle sahip olmamızdan Dolayı mutluyuz. Burayı gezdiğimizde huzur buluyoruz. Masmavi haliyle tekrar görmeyi çok isterdik. Buda doğanın bir gerçeği yapacak bir şey yok” dedi.

Editör: Himmet Türkmen