Konya, Türkiye'nin sanayi devleri arasında yer alarak büyük bir başarı elde etti. İstanbul Sanayi Odası'nın yayınladığı 2023 Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında Konya'dan toplam 8 firma listeye girmeyi başardı. En dikkat çeken isim ise 52. sırada yer alan Konya Şeker oldu. AYD Otomotiv 171, Eti Alüminyum 209, Tümosan 240, Panagro Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 305, Daxler Enerji A.Ş 447, Enka Süt 459 ve Ova Un Fabrikası ise 463. sıradaki yerlerini aldılar.
Bu başarı üzerine değerlendirme yapan Karapınar İş İnsanları ve Bürokratlar Derneği (KARBİAD) Başkanı Suat Emre, Konya'nın sanayi üretimi ve tarım gibi sektörlerde öncü rol üstlendiğini vurguladı. Başkan Emre, "Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alarak gurur duymamıza vesile olan firmalarımızı tebrik ediyorum. Bu başarı, Konya'nın sanayi gücünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Firmalarımız, hem Türkiye'de hem de dünyada adlarından söz ettirmeyi başarmıştır" dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve  Milli Birlik Treni Yola Çıkıyor 15 Temmuz Demokrasi ve  Milli Birlik Treni Yola Çıkıyor

Konya'nın sanayi devleri arasındaki yerinin geçen yıla göre arttığını da belirten Başkan Emre, Konyalı sanayicilerin üretim ve ihracat kapasiteleriyle önümüzdeki dönemde de başarılarını sürdüreceğine inandığını dile getirdi. Emre, başarıya imza atan firmaların yöneticilerini ve tüm çalışanlarını tebrik etti.

Editör: Himmet Türkmen