Kış aylarında hayvanlarını ahır ve ağıllarda kuru ot, arpa, saman ile besleyen üreticiler, ilkbaharda havaların ısınmasıyla hayvanlarını meraya çıkardı. Karapınar’da mera varlığı 1.304.000 dekar.
Türkiye’nin en kurak ilçesi Karapınar’da  Sonbahar ve  Kış mevsiminde yeteri kadar yağış alamayan üreticiler , Mayıs  aylarındaki yağışlarla yüzleri güldü. Haziran ayındaki yağışlar ise kuruyan meralardaki otlara can suyu oldu.  Karapınar 400 bin küçükbaş 90 binde büyükbaş hayvan bulunuyor.. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Cemal Hastaoğlu, “Belli tarihe kadar yağış yetersizliğinden dolayı yeteri kadar gelişemeyen ancak Mayıs  ve Haziran aylarında artan yağışlarla yeşeren meralar bizleri mutlu etti “dedi.
Hayvanlarını yeşile bürünen meralarda hayvanlarını otlatmaktan son derece mutlu olduklarını kaydeden Cemal Hastaoğlu,” Zira yem fiyatlarındaki pahalılık herkes tarafından biliniyor. Hayvanların meralarda otlatılması girdileri azda olsa azaltacaktır. En azında belli bir süre rahat edelim. 
Cemal Hastaoğlu,” Yağışlar öncesinde merada ot kalmamıştı. Bu nedenle hayvanlara  saman ve yem vermek zorunda kalındı. Yağmurlardan sonra otlar gelişti, şimdi hayvanlarımız meraya bırakılıyor. Kış aylarında  Yağışın olmaması mera hayvancılığını olumsuz  etkilemişti. Ancak  son yağmurlarla meralar yemyeşil oldu. Meralarda kuruması an meselesi olan  otlar yeniden canlanmaya, ot miktarları artmaya başladı. Meralardan  beslenen hayvanların et ve süt verimini artacaktır. Bunun yanında  girdi maliyetlerinde de bir azalma olacaktır. Son zamanlarda yağan  yağışlar tarım ve hayvancılık açsından son derece sevindiricidir.  Bundan da çok mutluluk duyuyoruz. Oğlumla birlikte koyunlar sabahın erken saatlerinde ağıldan alıp meralarda otlatıp  güneş batmadan ağıla getiriyoruz.” Dedi.