Karapınar Ziraat Odası başkanı Durmuş Üner,” Oda teknik danışmanı S.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu ve oda teknik personeli ile birlikte dolu yağışına maruz kalan alanlarda inceleme yapıldı.

Bütün Çitçilere geçmiş olsun temennisinde bulunan Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner Teknik inceleme sonucunda hububat ekim alanlarında sınırlı sayıda başak çıkaran Arpa tarlalarında yüzde 40 dolaylarında henüz başak çıkarmayan Buğday ve arpa tarlalarında yüzde 20 dolaylarında zarar olduğu gözlemlenmiştir. Bölgemizde Şeker pancarı, Mısır ve Ayçiçek bitkileri henüz yeni ekilmiş olup bazı tarlalarda çıkış gerçekleşmiş olup, bazı tarlalar ise çıkış aşamasında olduğu görülmüştür. Bu alanlarda en çok olumsuz etkilenen Bitkilerin başında şeker pancarı ürünü olduğu tespit edilmiştir. Çıkış yapmış Mısır ekim alanları dolu yağışından zarar görmüş fakat büyüme noktaları toprak altında olduğu için önümüzde ki günlerde bitkilerin toparlanıp eski haline geleceği tahmin edilmektedir.

Dolu zararından en çok etkilenen bitkilerden biride Yonca bitkisi olmuştur. Bölgede henüz 1.biçimler yapılmadığı için biçime yakın olan tarlalarda dolu yağışı yonca yapraklarını tahrip ederek yaklaşık yüzde 30-60 oranında zarar yaptığı gözlemlenmiştir. Yağışlar sonrası bölgede havaların hala serin gitmesi sebebi ile zararın gerçek boyutları ve bitkilerin toparlanma durumları ile ilgili durumlar havaların ısınması ile daha net ortaya çıkacaktır.

İlçemizde gerçekleşen Dolu afetinden zarar gören tüm çiftçilerimize Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.