Ziraat odası meclis salonundaki toplantıya Ziraat odası başkanı Durmuş Üner, Karapınar Ziraat bölge şefi Halime İrgin Ağca ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri ve çiftçiler katıldı.

Ziraat Odası Teknik danışmanı Prof. Dr Süleyman Soylu, çiftçilere önemli bilgiler verdi. Slayt  eşiğinde çiftçilere seslenen Prof  Dr Soylu şunları kaydetti:

“Şekerpancarı bölgenin en önemli ürünlerinden birisi. Konya’da ve il dışındaki  fabrikalara hammadde üretiyor. Bunun için dikkat etmesi gereken  anlattık. Şeker pancarı yetiştirmek  için ideal bölgedeyiz. S  Kar artışı ve dıştan gelen talepler nedeniyle  son yıllarda artış mevcut. Ancak Münavebeye dikkat etmesi gerekir. Üretimin sürdüre birliği bakımından  bu önemli.  Münavebeye dikkat edilmezse Toprak kökenli hastalıklar olabilir ve normal ekimde yapamaz hale gelebilir. Şekerpancarında ekim zamanı yaklaşıyor. Toprak hazırlığı çok önemli.  İyi toprak hazırlanması çıkışın önemli bir bölümüdür.

İçinde bulunduğu dönemde hububat içinde önemli bir zamandayız.  Kardeşlenme dönemindeyiz. Buğday ve arpada üst gübreleme dikkat etmek gerekir. Bahar gübreleme için erken dönemdeyiz. gübrelemede acele etmesinler. Mart ayının ortasına doğru sulu tarım için vermeleri uygun.Yağışlar  geçen  yıllara göre % 45 iç Anadolu bölgesi geçen yılların gerisindeyiz. Tarımsal kuraklık şu an yok ancak ve şubat ayı içerisindeki yağışlar kritik zamanda geldi. Bu yağışların  devamının  gelmesi gerekir. En azından bitkiler stresten kurtuldu.”

Toplantı çiftçilerden gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.