Lavanta Festivali etkinliğine İlçe Kaymakamı  Oğuz Cem Murat ve eşi, Garnizon Komutanı Albay Serdar Tavlayan ve eşi, Belediye Başkanı Mehmet Yaka ve eşi, Mülkiye Müfettişi Recep Koşal ve eşi, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Obrukçu, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Talip Özüdoğru, AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Zengin ve eşi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatlar Bölümü Dekan Yardımcısı ve Konya Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dç. Dr. Yılmaz Seçim S.Ü. Aydoğan MYO Müdür Yardımcısı Sertaç Arı, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Aker ve eşi, Belediye  Meclis Üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Sönmez, İlçe Emniyet Müdür V. Ramiz Kanık, İlçe Sosyal Yardımlaşma Müdiresi Hatice Soran, Gençlik Merkezi Müdürü Muhammet Ali Karakul, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Güneri, Konya Karapınarlılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, mahalle muhtarları, Sivil Toplum Kuruluş Başkanları, Belediye Daire Amirleri, çok sayıda bay ve bayan vatandaşlar ve basın mensupları katıldılar.

Program öncesinde Karapınar Uçuş ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Ulutaş Yamaç Paraşütü ile Şanlı Türk Bayrağı’mızın Lavanta Bahçesi’ne inişini gerçekleştirdi. Çocuklara sahne gösterilerinden olan illüzyon, jonklör ve Bubble Show gösterileri yapıldıktan sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan program İbrahim Gündüz Anadolu Lisesi Halk Oyunları ve Anadolu Ateşi gösterisi ve protokol konuşmalarının ardından İlçe Kaymakamı  Oğuz Cem Murat, Belediye Başkanı Mehmet Yaka ve beraberindeki heyet festivale katılan vatandaşlara hoşgeldiniz diyerek Lavanta Bahçesi’ni gezerek yöresel ürün stantlarını ziyaret ettiler. Ziyaret sonrasında Lavanta Bahçesi’nde temsili Lavanta hasadını gerçekleştirdiler. Seyir Terasında hatıra fotoğraf çektirildi.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Nurcan Altınok festivale katılan katılımcılara birbirinden güzel şarkı ve türküler söylerek hoşça vakit geçirmelerini sağlayarak vatandaşların  gönüllerince eğlendiler. Festival de vatandaşlara  Belediye  tarafından pamuk şekeri, pop corn, çocuklara balon ve lavantalı dondurma ikram edilerek, çocuklar Belediye şişme oyun parkında doyasıya eğlendiler.

Konser sonrasın da yapılan çekilişle katılımcılara ödülleri İlçe Kaymakamı Oğuz Cem Murat, Garnizon Komutanı Albay Serdar Tavlayan, Belediye Başkanı Mehmet Yaka ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Dç. Dr. Yılmaz Seçim tarafından takdim edildi.