Lavanta Festivali etkinliğine İlçe Kaymakamı Oğuz Cem Murat ve eşi, Konya Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Uzbaş, Belediye Başkanı  Mehmet Yaka ve eşi, AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Zengin ve eşi, MHP İlçe Başkanı Ercan Alp, İyi Parti İlçe Başkanı Bayram Yalçın, KOP İdaresinden Süleyman Armağan, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Aker ve eşi, Belediye  Meclis Üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Sönmez, İlçe Emniyet Müdürü Muharrem Mete, İlçe Sosyal Yardımlaşma Müdiresi Hatice Soran, İlçe Nüfus Müdürü Recep Kesik, Gençlik Merkezi Müdürü Muhammet Ali Karakul, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Güneri, Muhtarlar Derneği Başkanı Fahri Sağlık ve mahalle muhtarları, Sivil Toplum Kuruluş Başkanları, Belediye Daire Amirleri, çok sayıda bay ve bayan vatandaşlar ve basın mensupları katıldılar.

Festival başlangıcında İlçe Kaymakamı Oğuz Cem Murat, Belediye Başkanı  Mehmet Yaka ve beraberindeki heyet festivale katılan vatandaşlara hoşgeldiniz diyerek Lavanta Bahçesi’ni gezerek yöresel ürün stantlarını ziyaret ettiler. Ziyaret sonrasında Lavanta Bahçesi’nde temsili Lavanta hasadını gerçekleştirdiler. Seyir Terasında Acıgöl ve Göktepe alanı ile ilgili katılımcılara bilgi verildi.

Festival alanına ilçe protokol üyeleri Bando, Maskotlar, Palyaçolar ve çocukların katılımı ile kortej yürüyüşü gerçekleştikten sonra festivale katılan vatandaşlara İlçe Kaymakamı, Konya Büyükşehir Belediye Başkan V., Karapınar Belediye Başkanı ve AK Parti İlçe Başkanı ile birlikte Lavanta fidesi takdim edilerek protokol konuşmalarına geçildi.

Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı  Mehmet Yaka “İlçemizde birincisini düzenlediğimiz Karapınar Lavanta Festivali’ne hoşgeldiniz. Karacadağ Bölgesi ilk denememiz. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında ektiğimiz Lavanta bitkisi Karapınar toprağına uygun bitki olduğunu ürün çeşidi olarak lavantanın ilçemizde yaygınlaştırılmasını arzu ediyoruz. Dünya’nın Nazar Boncuğu Meke Gölü, Karacadağ Bölgesi’nde Acıgöl, Göktepe Yamaç Paraşütü alanı ile bütünleşen turizm lokasyonu olarak açılması Lavanta Festivali Kaymakamlık Proje Koordinasyon Birimi, Belediyemiz ve KOP destekleriyle 35 Bin metrekarelik Lavanta Bahçesi oluşturuldu. Acıgöl de yüzme havuzu, seyir terası, sosyal tesisleri, yamaç paraşütü alanı ve Meke Gölü ile birlikte Allah nasip ederse bundan sonra daha mükemmel bir şekilde festivallerimiz devam edecektir. Emeği geçen Kaymakamlık Proje ekibine, Belediye Personellerimize ve organizasyon ekibine teşekkür ediyorum. Konya – Adana çevre yolu güzergahında günde en az 14 Bin aracın geçtiği ve bazı mevsimlerde 20 Bin araca ulaştığı bu bölgede buluna Meke Gölü, Acıgöl, Göktepe, Lavanta Bahçesi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere rastlanmaktadır. Karapınar Jeopark alanıdır. Yeryüzü şekilleri bakımından doğa sporlarının ve bu tür etkinliklerin yapılacağı en iyi alanlardır. Karapınar Tarım, Hayvancılık, Enerji ve dördüncüsü de turizm şehri olarak kazandırmak için yoğun bir şekilde çalışmalarımız ve yatırımlarımız devam etmektedir. Katılımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyor iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

İlçe Kaymakamı Oğuz Cem Murat “ Bugün Karapınar da bir ilki gerçekleştiriyoruz. Herşey hayal kurmakla başlar. Bu kurduğumuz hayali sahada gerçeğe dönüştürdük. Üzerinde bulunduğumuz alan çorak toprak görünümündeydi. Karapınar Belediyemiz, Kaymakamlığımız ve KOP İdaresi destekleriyle Lavanta Bahçemizin ekimini gerçekleştirerek ilçemizi lavanta bahçesi ile buluşturduk. İlçemiz kendi lavanta ürünü ile dondurmasını, kurabiyesini ve diğer çeşitli ürünlerini kullanılabilir hale getirerek ikramlarda bulunduğumuz dondurma ve kurabiyelerle ispatlamış olduk. Karapınar’a hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Karapınar merkezi bir ilçe. Ana arterler üzerindeki ilçemiz hizmetin en iyisini, en güzelini hak ediyor. Bu alanın etrafında yamaç paraşütü uçuş merkezi kuruldu. Bundan sonraki dönemlerde uçuş festivali de düşünüyoruz. Karapınar Acıgölü, Meke Gölü, Çıralı Gölü, Meyil Gölü, Karacadağ ve Mimar Sinan eserleriyle Külliyesiyle tarihi çeşmeleriyle, su kemerleriyle kıymetli daha nice tarihi eserleriyle ilçemiz çok kıymetlidir. Tarım, Hayvancılık, Enerji ve dördüncüsü de turizm şehri haline getireceğiz. Karapınar gelenekleriyle, görenekleriyle, yöresel yemekleriyle kültür şehridir. Buradan emeği geçen Kaymakamlık Proje Koordinasyon ekibine, Belediye Başkanımıza ve ekibine gönülden şükranlarımı sunuyorum. Festival de bol eğlenceli vakitler geçirmenizi diler hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Uzbaş” Karacadağ Bölgesi’nde Acıgöl, Meke Gölü, Göktepe Yamaç Paraşüt Alanı ve doğal güzelliği olan bu alanda Lavanta Bahçesi oluşturularak Karapınar’a ürün çeşidi olarak kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum. Lavanta Bahçesinin içerisinde yürürken bile insan zevk alıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak 31 ilçemizdeki yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Desteklerimiz aynı şekilde devam edecektir. Lavanta Bahçesi’nin ürünü olan dondurma ve kurabiyelerini ikram edilerek yedik. Meke Gölü’müzünde eski haline getirilip su tutar hale gelmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki sene yine böyle bir etkinlikte bir araya gelmeyi temenni ediyor hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Karapınar Uçuş ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Ulutaş Lavanta Bahçesi’ne iniş gerçekleştirdi. Çocuklara sahne gösterilerinden olan illüzyon, jonklör ve Bubble Show gösterileri yapıldıktan sonra O Ses Türkiye Sanatçısı Hatice Sezen festivale katılan katılımcılara birbirinden güzel şarkı ve türküler söylerek hoşça vakit geçirmelerini sağlayarak vatandaşlarımız gönüllerince eğlendiler. Festival de vatandaşlarımıza Belediye  tarafından çay, pamuk şekeri, pop corn, çocuklara balon ve lavantalı dondurma ikram edildi. Gençlere ve çocuklara maskot ve palyaçolar eşliğinde çeşitli oyunlar sergilenerek başarılı olan katılımcılara ödülleri İlçe Kaymakamı  Oğuz Cem Murat ve Belediye Başkanı  Mehmet Yaka tarafından takdim edildi.