Karapınar'da  40 Dekar Ekili Alan Yandı Karapınar'da 40 Dekar Ekili Alan Yandı

Meke gölünü gezen çift daha önce   fotoğraflarını gördükleri gölün kuraklık nedeni ile suyunun çekilmesine üzüldüklerini ancak gölün oluşumunu insanları her hali ile etkilediğini belirtti.
İsviçreli çift “ Üç ay önce İsviçre’den yola çıktık. Dünyadaki insanları kültürleri ve doğasını çok merak ediyorduk .Bu yüzden bisikletimiz ile gezmeye karar verdik.  Hırvatistan üzerinden Slovenya, Yunanistan gibi ülkeleri gezip Türkiye’ye ulaştık. Fethiye, Antalya, Alanya basta olmak üzere bir çok yeri gezdik. Türkiye’den sonra Gürcistan, Ermenistan,İran ve Çin’e gideceğiz. Dünyayı bisikletimiz ile gezmek istiyoruz. Ucuz yaşıyoruz. Çadırda kalıyoruz. Yemeğimizi kendimiz yapıyoruz. Ama Türkiye çok misafirperver  bir ülke. İnsanlara yakın olmak onlarla iletişim kurabilme, kültürleri tanıma ve çevreyi istediğimiz gibi gezebilmek için bisiklet ile geziyoruz. Ayrıca çevreyi korumak egzoz ile kirletmemek  ve doğaya daha yakın olmak için bisiklet bizim için avantaj. Bu şekilde benzine ihtiyacımız yok, otoyol geçiş ücreti ödemiyoruz. Bazen bisiklet  ile trafikte yer almak  çok tehlikeli olabiliyor. Tünellerde çok tehlikeli olabiliyorlar. Ama Türkiye’de daha çok dikkat ediliyor. Sürücülerin bisiklet kullananları görmelerini istiyoruz. Çevreye çok duyarlıyız ve  gezdiğimizi he ülkede çevreye saygı duyuyoruz. Çevre dostu seyahat ederek kamp yaptığımız yerlerde çöp bırakmıyoruz. Buna tüm insanlar dikkat etmeli” dedi.
Melanie Senn ve Jan Schneider çifti bugüne kadar  4 bin 100 kilometre pedal çevirdiklerini ve günde en az  5 saat bisiklet ile seyahat ettiklerini kaydettiler.
                     

Editör: Himmet Türkmen