TGK’dan Yerel Basına Destek Çağrısı TGK’dan Yerel Basına Destek Çağrısı

Hotamış Mahallesi Muhtarı Ramazan Kocabaş, projenin ayrıntılarını paylaşarak, bölge için heyecan verici gelişmelerin kapıda olduğunu belirtti.
2001'li yıllarda başlayan ağaçlandırma çalışmalarının ardından, kayısı ve badem ağaçlarının ekonomik ömürlerini tamamlaması ve kurumaya başlamasıyla birlikte, 2023 yılında Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'ne proje yapılması için başvuruların başladığını ifade eden Kocabaş, proje sürecinin detayları hakkında bilgi verdi.
Proje kapsamında, çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda, Genel Müdür Nurettin Taş, Daire Başkanı Kenan İnce, Proje Mühendisleri Mehmet Uysal, Arif Karakaya ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Ramazan Acar ile bir araya gelerek proje taslağını oluşturduklarını dile getiren Kocabaş, 2023 yılı güz ayında projenin planlama ve çalışmalarına başlandığını belirtti.
Muhtar Kocabaş, projenin amacının atıl alanları yeşillendirerek, vatandaşların vakit geçirebileceği bir doğal yaşam alanı oluşturmak olduğunu vurgulayarak, tabiat parkı, mesire alanı, Türkmen şenliklerinin düzenleneceği bir alan, ata sporlarının yapılacağı ve Türkmen kültürünün yaşatılacağı bir proje olacağını belirtti.
Hotamış ve 23 Türkmen Köyü'nün kendi çadırlarını alana kurarak Türkmen kültürünü yaşatacağını ve turizm alanında yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekerek sosyal ve ekonomik anlamda istihdam oluşturacaklarını ifade eden Kocabaş, projenin detayları hakkında bilgi verdi.
Hotamış Meyvelik Alanı Projesi kapsamında 2023 yılı içerisinde dış tel örgü yapımı, 60 dekar lavanta bahçesi ve 32 bin fidan dikimi gerçekleştirileceğini belirten Kocabaş, 2024 yılı için planlanan çalışmaların da detaylarını paylaştı. Toplamda sahaya 120 dekar lavanta bahçesi, 64 bin fidan dikimi ve kuruyan ağaçlara ateş sarmaşığı dikilerek doğal bir görüntü oluşturulacağını belirtti.
Proje çalışmalarının 1 Aralık 2023 tarihinde başladığını ifade eden Kocabaş, sahanın tüm işlemlerinin tamamlanmasının ardından tabiat parkı, mesire alanı, gezi ve yürüyüş alanı, mekansal fotoğraf çekimi, yaşayan Türkmen obası çadır kent projesinin temelini oluşturacağını ifade etti.
Muhtar Kocabaş, projemize destek veren, ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hotamış ve yöresine hayırlı olsun. dedi

Editör: Himmet Türkmen