Karapınar'ın kuzeybatısında yer alan ve yaklaşık 17 bin 500 metrekarelik yüzölçümüyle ön plana çıkan Çıralı Obruğu, ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Milattan öncesine ait yaşam izlerini de barındıran, içerisinde insan yapımı mağaralar bulunan obruk  yeraltı suyunun azalması ve yağmurların yeteri kadar yağmaması, küresel iklim değişikliği  gibi sebeplerden dolayı kurudu. Bir zaman  yerli yabancı turistlerin akın ettiği çıralı obruğunda özelikle yabancı turistler yüzüyordu. Oyulan ve kat kat olan mağaralar ise su ile dolu obruğa ayrı bir  görsellik kazandırıyordu. Obruk içerisinde kayadan oyma mağaralar en çok dikkat yerler olarak dikkat çekiyor.
Obruğu gezmeye gelen ziyaretçiler, gördükleri manzara karşısında üzüntülerine hâkim olamıyorlar.
Eskiden masmavi suyu le yabancı turistlerin gözdesi olan gölde kamp yapıp gölde yüzülüyordu.
Obruğu gezmeye gelen Erhan Uysal,  obruğun tamamen kurumasının ve gelecek nesillere aktarılamamasının üzüntü verici olduğunu belirtti.
"Bu obruk birçok medeniyetin izlerinin olduğunu öğrendik.. Obruk, daha önce çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği  gözde yerler arasındaydı.. Birçok insan obruğun güzelliğini ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmeye gelir ve kamp kurardı. Günümüzde o güzelliklerden eser kalmadı. Ziyaretçiler gördükleri manzara karşısında  hayal kırıklığına uğruyor.. Obrukta bir damla su kalmamış. Bir zamanlar içerisinde balıklar yaşıyordu. Yabancı turistler günlerce kamp yapıp güzelliklerin tadını çıkarıyorlardı. Şimdi ortasındaki ağaçlar ve bitkiler görülüyor. Yeraltı su seviyesinin azalması, kuraklık buradaki güzelliği yok etti. Meke Gölü de daha önce kurumuştu. Acıgöl ve Meyil göllerinde de su çekilmeleri devam ediyor. Umarım kuraklık sona erer ve obruk tekrar eski günlerine kavuşur" dedi.