BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), ÇEM, Tarım ve Orman Bakanlığı  tarafından,  Konya Kapalı Havzasında 2015 yılından beri  “Sürdürülebilir Arazi Yönetimi ve İklim Dostu Tarım Uygulamaları Projesi” (SAY Projesi) kapsamında “İklim Değişikliği İle Mücadele de Çok Fonksiyonlu Rüzgar Perdeleri” konusunda çiftçilerimize, Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezinde eğitimler düzenlendi.

60 kadın  ve erkek çiftçinin katıldığı eğitim sonunda  Çölleşme ile Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından  katılım belgeleri verildi.  Çiftçilere iklim değişikliği, toprak koruma, erozyonla mücadele ve kompost yapımı konularında genel bir bilgiler verildi. Karapınar Erozyon sahası gezilerek terk edilmiş yaylalar gösterildi.

Taşımalı Eğitim Servis  Araçlarının Denetimi Yapıldı Taşımalı Eğitim Servis  Araçlarının Denetimi Yapıldı

Enstitü Müdür Yardımcısı Necati Şimşekli gerek arazideki sunumda gerekse salondaki anlatımında toprağın önemi ve Erozyon tehlikesine vurgu yaptı.  

Enstitü Araştırmacılarından Dr. Osman Mücevher de kompost yapımı hakkında bilgi vererek sadece Kompost uygulamasıyla dahi verimde önemli verim artışlarının olduğunu belirtti.

1 gün süren eğitime kadın çiftçiler, eğitimin son derece faydalı geçtiğini belirterek teşekkür ettiler.