İbrahim Bayır her gün kilometrelerce yol yürüyüp rızkını arıyor.
Çekirdek satarak başladığı iş hayatında kemer, tespih, cüzdan gibi ürünler satan Bayır, 53  yıldır sabah erkenden başlayan mesaisinde akşama kadar kilometrelerce yürüyerek caddelerde,cafelerde,esaf dükkanlarında ve kalabalık yerlerde  ekmeğini kazanıyor.
Bayır,  yaptığı açıklamada, çocukluğunda ekonomik açıdan  zorluklar içerisinde geçtiğini söyledi.
Ailesinin ekonomik sıkıntılar yaşadığını anlatan Bayır, "Babam fakirdi ve sürekli bir  işe sahip değildi. Bizi de kimseye muhtaç etmedi. Ben de ekmek mücadelesine küçük yaşlarda başladım. Şimdi çocuklar gibi ne oyun oynadım nede bisikletim oldu.
Askerliğini tamamladıktan sonra seyyar satıcılık yapmaya karar verdiğini dile getiren Bayır, şöyle devam etti:
"1970 yılında seyyar arabada  tarihi çeşmenin önünde  çekirdek satmaya başladım. Çok iyi müşterim oldu. Kese kağıdına doldurup cam bardakla müşterilerime 10 yıl süre ile hizmet ettim. Bu işin tadı başkaydı. Büyük bir istekle işimi yapar ve kazandığım ile mutlu olurdum. O nedenle  bana çoğu inan işimden dolayı "Çekirdekçi İbrahim" der.   Ardından caddelerde gezerek, kemer, tespih, çorap, esans, cüzdan gibi ürünleri satarak evime ekmek götürdüm.  Kazandığıma az veya çok hep şükrettim. İşlerim çok iyi gitti, sermaye yaptım. Ailemi kimseye muhtaç etmedim. Çocuklarımı evlendirdim. Şimdi eşimle mutlu hayat sürüyorum."
Bayır, aradan geçen 53 yılda seyyar satıcılık ile 7 çocuk büyütüp, evlendirdiğini ifade etti.
Çalışmaktan mutlu olduğunu belirten  Bayır, şunları kaydetti:
"Gençler çalışmalı"
"İlerleyen yaşıma rağmen hala çalışıyorum. Çalışmadan duramıyorum. Sabahın erken saatlerinde caddelerde ve esnaf dükkanlarında rızkımı arıyorum. Çalışmadan asla yaşayamam .Sağlığım el verdiği sürece çalışmaya devam edeceğim. İşimi zevk alarak ve büyük bir istekle yapıyorum. Yaşım 77 ama hala kendimi genç hissediyor, çalışma gücü buluyorum. Hayat  her zaman mücadele etmektir. Emekli olmama rağmen bu mücadeleye devam ediyorum. Mücadele etmek anlamına geliyor. Seyyar satıcılık yaparak evimi yaptırdım ve çocuklarımı evlendirdim. . Kazandığıma her zaman kanaat edip şükrettim. Sürekli çalışmasam psikolojik olarak bu kadar rahat olamazdım. İnşallah elimiz, ayağımız tuttuğu sürece çalışmaya devam edeceğim. Yaz, kış demeden çalışıyorum. 53  yılda  her zaman neşeli ve psikolojimin güzel olmasını çalışmaya borçluyum. Bu işi bırakamayacağım. Çocuklarımın hepsini iş sahibi yaptım. Bana ihtiyaçları yok. 
Gençlere seslenen 77 yaşındaki İbrahim Bayır, günümüzde gençlerin iş beğenmediğini söyledi. Bayır, Gençler masa başı ve zor olmayan  iş istiyor. İyi de herkes masa başında çalışırsa , toprağı kim ekecek, terziliği kim yapacak,  ayakkabıyı kim tamir edecek ?,Kim sanayide çalışacak ?ekmeği kim çıkaracak? İnsan kimseye muhtaç olmayacak şekilde çalışıp rızkını çıkarmalı. Gençler çalışmalı ve parasının kıymetini bilmeli. Çalışan adam paslanmaz, çalışmak kadar güzle bir şey yok. Kötü yola gitmeyin. Memleketimiz güzel memleket. Büyüklere saygılı olun. Çalışan gençleri seviyorum. Çoğu çalışmıyor. Kahve köşelerinde oturuyor. Gençler çalışmalılar, ilçemizde iş çok para bol. Evimde oturamıyorum. çalışınca  güzelleşiyorum. Çalışınca hem vakit geçiriyorum hem de dostlarıma sohbet ediyorum . Gün boyu  kilometrelerce yürüsem de yorulmuyorum. Eski yıllar iyiydi güzeldi. Onun tadı başkaydı. ama buda iyi. Kimseye muhtaç değilim. İşimden memnunum" dedi.