Karapınar ilçesinin Akören mahallesinde buğday yetiştiriciliği yapan çiftçilerimizden Faruk Erduran adlı çiftçi, Halis Ekmeklik Buğday çeşidinden dekara (1000 m2) 1200 kg verim elde ederek bir ilke imza attı. Sakarya Araştırma Enstitümüzün ıslah ettiği ve devletin geliştirdiği bir buğday çeşidi olan Halis Ekmeklik Buğday çeşidi yüksek verim kapasitesi ve kalite değerleri ile önümüzdeki yıllarda ülke genelinde çok büyük ilgi göreceğe benziyor. Verim rekoru kıran çiftçi aynı zamanda %14'ün üzerinde protein 80 kg hektolitre ve yüksek enerji değerine sahip olması ile yüksek verim ve kaliteyi bir arada buluşturması ile bir ilke daha  imza attı.
Buğdayda birim alandan en yüksek verimlerinden birinin alındığı tarlada incelemelerde bulunan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Süleyman Soylu bu başarıda gerek ekimi yapılan çeşidin gerekse çiftçimizin önemli katkılarının olduğunu   söyledi.
Prof.Soylu “Halis Ekmeklik Buğday çeşidinin devlete ait Sakarya Araştırma Enstitüsünde geliştirildiğini ve gerek verim potansiyeli ve gerekse kalite yönü ile ülkemizde önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz. Halis Ekmeklik Buğday çeşidinin sahip olduğu kalite değerleri ile TMO tarafından birinci sınıf Ekmeklik buğday kategorisinde yer almaktadır” dedi.
Yüksek verimin kahramanı çiftçimiz Faruk Erduran ise, tarlasına 19-20 kg /da fazla tohum kullanmadığını, bitki besleme ve sulamada hiç bir fedekarlıktan kaçınmadığını, Halis çeşidinin de yaptığı bu uygulamalara iyi tepki vermesi  sonucu yüksek verimler elde ettiğini ve bu yıl 1300 dekar alanda bu çeşidi ektiğini ve çok memnun olduğunu söyleyerek Çiftçimiz bundan sonraki yıllarda da aynı çeşidi ekmekte kararlı olduğunu belirtti.( M. Korkusuz )