Öne Çıkanlar Yeni Hayvan Pazarı Hizmete Girdi Karapınar Belediyesinden Kültür Gezisi Karapınar Gençlik Merkezi Gezi Düzenledi Bir Çok Suçtan Aranan Şahıs Uyuşturucu ile Yakalandı

Bu haber kez okundu.

101 yaşına Girin Saadet Nine, Uzun Yaşamın Sırrını Açıkladı

Konya’nın Karapınar İlçesinde 101 yıllık yaşamı geride bırakan Saadet Akkaş, yıllara meydan okurken günümüz gençlerine de altın niteliğinde öğütler oldu. 2 evliliğinden  6 çocuk ve 43 torun sahibi olan Saadet nine, torununun torununu  görmenin sevincini yaşıyor. Geçmiş yıllarda pek çok zorluklar ve sıkıntılar çektiklerini anlatan Saadet Nine, “Yiyeceğimiz, giyeceğimiz şimdiki gibi bol değildi. Çok büyük zorluklar, sıkıntılar çektik. Ancak hep şükrederdik. Şimdi her şey bol, ama kimse şükretmiyor. Önceden bir iki övün yiyecek bir şey bulduk mu, karnımız doyuyordu. Bugünkü insanlar geçmişte yaşanan sıkıntıları bilseler, ellerindeki imkanların kıymetini daha çok bilirler. Önceden az imkanlara, az paraya rağmen tarifsiz mutluluk vardı. Şimdi insanlarda her şey var, ama mutlu değiller. Önceki sevgi ve saygı şu anda kalmamış.”dedi.
Yardımlaşma ve dayanışmanın geçmişte daha anlamlı olduğunu ifade eden Saadet Nine, “Komşuluk ilişkileri çok iyiydi. İnsanlar yiyeceklerini birbiriyle paylaşır, birbirlerini hastalıkta sağlıkta gözetirdi. Komşular arasında güven vardı. Çoğu zaman insanlar kapılarını bile kilitlemezdi. Şimdi komşuluk bitti. Artık kimse komşusunu tanımaz hale geldi” diye konuştu.
Çocukları ve torunlarıyla mutlu bir hayat süren Saadet nine, uzun yaşamak için sağlıklı ve doğal beslenmenin önemli olduğunu söyledi.
Saadet Ninenin  ilk eşinden olan oğlu  Ali Pektaşlı, annesinin bugüne kadar herhangi bir sağlık sorunu olmadığını anlattı.
Saadet Nine Torunun 4 tane torununu görme mutluluğunu da yaşadı.
Oğlu Ali Pektaşlı,” Annemizi seviyoruz.Şu ana kadar sağlık sorunu olmadı.Bazen eski yılları anlatıyor ve bizlerde can kulağı ile dinliyoruz.20 sene önce doktora götürmüştüm.Doktor” Bir kaç günlük ömrü kalmış.Hazırlığınız yapın “demişti.Aradan 20 yıl geçti..Daha yiyeceği ekmek varmış.Bizim için canlı bir tarih.Başımızın tacı” dedi.

MİTHAT KORKUSUZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Fevzi 1 yıl önce

MaşAllah