Öne Çıkanlar Yeni Hayvan Pazarı Hizmete Girdi Karapınar Belediyesinden Kültür Gezisi Karapınar Gençlik Merkezi Gezi Düzenledi Bir Çok Suçtan Aranan Şahıs Uyuşturucu ile Yakalandı

Bu haber kez okundu.

SÜ Aydoğanlar MYO Kendi Elektriğini Üretiyor

 3 kWe gücünde “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Tesisinin” kurulması ile tesiste üretilen elektrik öncelikle okulun iç tüketimde kullanılırken fazla üretim ise şebekeye satılabileceği kaydedildi.

              Güneş enerjisinden elektrik üretim sistemi okulda Elektrik ve Enerji Bölümünde öğrenim gören öğrenciler tarafından kuruldu. Elektrik ve Enerji Bölümü Öğretim Görevlisi Celalettin Bakır, okul çatısına kurulan elektrik tesisinin 2 yıl önce kurulduğunu, 11 bin Kw elektrik ürettiğini ve okulun elektrik faturalarına 8 bin liralık katkı yaptığını, söyledi. Tesisin, öğrenciler için hem güncel mevzuatların öğretilmesi hem de reel uygulama alanı oluşturması açısından önemli olduğunu belirten Öğretim Görevlisi Celalettin Bakır şunları ifade etti;  ”Her dönem öğrenci gruplarımız sistemin demontaj-montaj işlemlerini gerçekleştirmekte ve bu sayede pratik hayatta karşılarına çıkacak gerçek uygulamalar için tecrübe kazanmaktadırlar.

Selçuk Üniversitesi BAP koordinatörlüğünden alınan destekle kurulan laboratuarımız, öğrencilerimiz için farklı alanlarda uygulama yapma şansı elde edeceği bir yapıya kavuşmuştur. Laboratuarımızda Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi, Hidrojen Enerjisi ve Depolama Teknolojileri eğitim setleri ile bir çok ölçü aleti ve montaj işlemleri için el aletleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz öncelikle bilgisayarda deney setlerine özel simülasyon programını kullanarak sistemlerini tasarlamakta ve daha sonra tasarladıkları sistemi deney setlerinde uygulamaktadırlar. Simülasyon ve uygulama verilerinin karşılaştırıldığı, farklı ölçümlerin yapıldığı, öğrenme ve uygulama becerilerinin geliştirildiği laboratuarımız, kurulumunu tamamladığımız güneş enerjisi tesisi ile birlikte öğrencilerimize katma değer sağlayan bir yapıya dönüşmüştür. Okulumuzun bilgisayar laboratuarında öğrencilerimize Office ve cad tabanlı çizim programı eğitimi vermekteyiz. Öncelikle programların öğretilmesi, Office programları üzerinde hesaplamaların ve akabinde projelendirme çizimlerinin yapılmasını amaçladığımız eğitim programımız 2 dönem boyunca çeşitli dersler kapsamında anlatılmaktadır. Pratik hayatta proje okumasını ve çizmesini bilen, bilgisayarlı hesaplama yapabilen “Tekniker” ihtiyacına çözüm olması açısından da bu eğitimleri oldukça önemsiyoruz. Mevcutta 51 öğrenci ile eğitim-öğretim hayatına devam eden bölümümüz 2020 yılında 2. Mezunlarını vermiştir. Yaklaşık 20 öğrencimiz bu bölümden mezun olmuştur. Karapınar YEKA sahasında çalışan ve farklı şehriler güneş enerjisi santrallerinde çalışan öğrencilerimiz var. İstihdamı olan bir bölümdür. Teorik ve Pratik öğrenmeye önem veriyoruz. Burada kazandıkları tecrübeleri iş hayatlarında uygulayabiliyorlar. Enerji sadece ülkemiz için değil dünya için önemli. Yenilenebilir enerji sistemleri ise fosil kaynaklarının kurumaya yüz tuttuğu günümüzde bir alternatif olarak hepimizin umudu. Dolayısı ile bölümümüz ara eleman ihtiyacını giderilmesi için önemli bir bölümdür. Okuldaki eğitimimizle proje okumasını bilen bir ara eleman yetiştiriyoruz. Bizim hedefimiz birebir saha elemanı yetiştirmektir. Pandemi döneminde öğrenci olmamasına rağmen bizler okulun açılmasını bekliyoruz ve çalışmalarımıza devam ediyoruz ‘’ dedi.

Karapınar Aydoğanlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Naim Çağlar Diri,”Karapınar’ın tarım ve hayvancılıkta önder ve önde bir ilçe olduğunu belirterek,”Karapınar son yıllarda enerji ile ilgilide son derece önemli bir konuma sahiptir. Meslek yüksekokulu olarak öğrencilerimizin uygulamalı eğitim alabilmesi için elektrik enerjisi üretimi gerçekleştiriyoruz. Öğrencilerimizin geleceğe güne göre hazırlıklarımız devam ediyor. Günlük ve aylık elektrik tüketimimiz buradan ürettiğimiz tesisten üretilerek faturamızdan düşünülmektedir” dedi.

MİTHAT KORKUSUZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol