Geçtiğimiz haftalarda Tarım Ve Orman bakanlığından yapılan açıklamalar, zor bir ekonomik üretim sürecinden geçen çiftçiler için dikkat çekici bir konu oldu. Projenin resmi açıklamalarını ve içeriğini 25 Nisan da Külliye 'de bakanlık tarafından yapılması beklenirken, proje ile medyaya sızan taslaklar eleştiri yağmuruna tutuldu.
Tarımda neredeyse elli yıllık geniş bir sürece yayılan bazı proje başlıkları endişe uyandırırken, aynı zaman da üretici, sanayi ve hizmet kolu, çiftçilerin aklında soru işaretleri meydana getirdi. Ayrıntılı bilgi ve çalışmaları projenin sunumu ile ulaşacağız fakat biraz gündem yoklaması yaptığımız da çiftçinin her duruma kendini hazırlaması, güvenli ticari adımlar atarak piyasayı yakından takip etmesi avantajına olacağa benziyor. Ekonomik olarak hayvansal ve tarımsal üretim için ortaya çıkabilecek sürpriz niteliğinde teşvik ve destekler olabileceği gibi, kriz ortamları da doğabilir. Bunun için üreticinin alanında ki konuları ve son gelişmeleri yakından takip etmesinde büyük fayda var.
Üzerinde çalışılan proje hayata geçirilirse tarımda bütün yapılar alt üst olacak. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın taşra teşkilatı lav edilerek Milli Birlik Kooperatifi adı altında Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlanacak. Yeni yapıda Bakanlıkta birçok birim ortadan kaldırılarak Bakanlık altında bir holding kurulacak. Diğer yandan Türkiye 12 bölgeye bölünecek ve üretim planlaması ile destekleme tamamen bu bölgelerin sorumluğunda olacak.Yeni planlamada Türkiye 12 bölgeye bölünerek, merkezden değil yerinden yönetim anlayışıyla başta tarımsal destekler ve ekilecek ürünler olmak üzere bütün çalışmaların bölgeler üzerinden yürütülmesi amaçlanıyor.Tarımda bütün yapıları alt üst edecek yeni projeye göre Tarım ve Orman Bakanlığı'nın taşra teşkilatı tamamen lav edilerek Tarım ve Orman İl Müdürlükleri Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlanacak. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ismi de Milli Birlik Kooperatifi olacak.Diğer taraftan Tarım ve Orman Bakanlığında Genel Müdürlükler kaldırılarak Daire Başkanlıkları üzerinden yeniden yapılandırılacak. Bakan ve Bakan Yardımcılarının altında Strateji Geliştirme oluşturulacak. Strateji Geliştirmenin altında da; Toprak Politikaları Daire Başkanlığı, Su Politikaları Daire Başkanlığı, Hayvancılık Politikaları Daire Başkanlığı, Gıda ve Sağlık Politikaları Daire Başkanlığı ve Orman Politikaları Daire Başkanlığı kurulacak. Yeni projede asıl dikkat çeken yapılanma ise Semarat Holding adı altında yeni bir yapılanma oluşturularak, sektör tamamen holding mantığıyla yönetilecek. Kurulacak bu Holdingin yüzde 50 hissesi özel sektörün, yüzde 35'i Milli Birlik Kooperatifinin ve yüzde 15 hissesi de TMO, Çaykur, Türk Şeker gibi KİT'lerin olacak.Tarımda üretim, planlama ve destekleme tarafı Milli Birlik Kooperatifi eliyle, sanayi ve perakende ayağı ise holding eliyle yürütülecek.Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında yapılacak yeni yapılanmanın kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri de dikkat çekti. Kısa vadede sistemin uygulanabilir hale getirileceği belirtilirken, her yıl ilave 1 milyon dana ile 5 milyon koyunun üretileceği varsayıldı. Orta vadeli hedefler arasında çiftçiye yüzde 100 kooperatif üyeliğinin sağlanacağı kaydedilirken, uzun vadeli hedefte ise Milli Birlik Sisteminin uluslararası oyuncu olması ve Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2030 yılında genel bütçeden pay almayan bir bakanlık yapısının sağlanmasının amaçlandığı dile getirildi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.