İngilizce ‘erkek arı’ anlamına gelen drone, ülkemizde birkaç yıl gibi kısa bir sürede insansız hava araçları arasında en çok bilinen ve tercih edileni olmuştur. Büyülük, kalite, kullanım amacı gibi birçok çeşide sahip olmasına rağmen genelleyecek olursak, uzaktan kumanda sistemi ile uygun yazılımı içeren bilgisayar programının ortak kullanımı ile komut alabilen, genel olarak üzerinde bulunan dört ana pervane ile uçma ve hareket etme mekanizmasına sahip teknolojik bir üründür.

Askeri alandan tutunda sağlık sektörüne kadar birçok konumda kullanılan insansız hava aracı drone’lar zirai alanda hangi amaçla kullanılmaktadır/kullanılabilir? Bu soru aslında birazda çiftçilerimizin ihtiyacı doğrultusunda şekillenip, yoruma açık bir şekilde seyir almaktadır. İlk ve önemli olarak uygun kamera sistemi ile ürün kontrolü yapılabilir. Tek seferde ortalama 500 dönümlük bir alanı gözlemleme imkânı vermektedir. Bu sayede gerek duyduğunda çiftçi ürünün durumunu her noktadan bulunduğu yerden denetleyebilecektir. Canlı yayın sistemi ile hastalık ve zararlı durumu, sulama esnasında oluşabilecek su yığılması, patlak tespiti çok rahat bir şekilde yapılmaktadır.

     Bunun dışında yine uygun aparat sistemi ile yüksek kaliteli sıvı gübrelerin, homojen bir şekilde araziye uygulaması yapılabilir.Aynı şekilde ilaçlama gerektiğinde traktörle yapılabilecek ilaçlamaya kıyasla daha hassas ve hızlı bir çalışma ile ilaçlama maliyeti de düşürülebilir. Ayrıca ürün içerisinde traktör dolaşmayacağından ürüne de zarar verilmemiş olur. Buğday, arpa ve diğer bazı ürünlerin yetiştirildiği tarlalarda yabancı ot kontrolü yapılması amacıyla yapılan ilaçlamalarda traktörün yürüdüğü yerlerdeki ürünün ziyan olduğu ve tarlalarda traktör izlerinin hasada kadar kaldığı sık sık görülen manzaralardandır. Hastalık ve böcek salgınlarında ilaçlanacak bölgelerin daha önce tespit edilmiş olması koşulu ile sadece bu bölgelere ilaç verilmesi maliyetin düşürülmesinin yanında, belki de ondan daha önemli olarak çevre koruma yönünden büyük üstünlük sağlar.

     Bu gibi ihtiyaçlara uygun dizayn edilen drone’lardan biri de Agras adı verilen bir modeldir.Ticari amaçlı tarımda drone kullanımının başını çeken bu model(Agras MG-1) 8 pervaneye sahip ve Y şeklinde katlanabilen oldukça kompakt bir tasarımdır.Agras MG-1 tasarımında kullanılan malzemeler paslanmaya karşı dirençli olup,yayınlanan fotoğraflarda ürünün tarımsal uygulamalara ne kadar elverişli olduğunu ön planda tutarken, tarımsa drone modeli hem tarımsal ilaçlamada hem de sulamalarda kullanılabilmektedir. Alt bölümüne yerleştirilen hazne 10 kg ağırlığa kadar su, ilaç ve gübre taşıyıp ve bunu uçuş esnasında DroneDeploy gibi yazılımlarla, otonom bir şekilde uçarak istenilen bölgelere püskürtebiliyor. Tarımda drone teknolojisinin 40 kat daha güvenilir ve faydalı olduğunun garantisini vermektedir.

    Şu anda, hem pek bilinmemesi hem de maliyeti konusunda çiftçinin kafasında bir soru işareti olarak bulunsa da drone, kullanımı zirai alanda her geçen gün artan bir teknoloji ürünüdür. Sanılanın aksine, akıllı telefon kullanabilen herkesin anlayabileceği düzeyde basit bir kullanımı vardır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.