Öne Çıkanlar Yetkililerce Maske İlçe Müftüsü Kadir Demirlenk İlçe Jandarma Komutanlığını Ziyaret Etti Öğrenciler Tiyatro ile Sıfır Atık Öğrendiler İZDES Heyeti Karapınar  Kaymakamlığını Ziyaret Etti

Bu haber kez okundu.

Tarım  Arazileri Kontrolleri Yapıldı

Karapınar Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof. Dr. Süleyman Soylu,Ziraat Odası Meclis Başkan Vekili  Ali Boduroğlu  ve Oda Ziraat mühendisleri ile birlikte  tarım  arazi kontrolleri yapıldı.. Hububat ekili alanlarında Pas hastalığı kontrolü, baharlı ürünlerden Şeker pancarı, Mısır ve Ayçiçek ürünlerinin çıkışlarını bakılarak  üreticilere gerekli teorik bilgiler verildi.

 Karapınar Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof Dr Süleyman Soylu şunları söyledi:

““İklim koşulları hastalığın gelişmesine uygun gittiği dönemlerde hububat ekili alanlarımızda Pas hastalığı görülme ihtimali olmaktadır. Ancak münavebe kurallarına uyan,havalanmayı engellemesi ve nem artışına neden olduğu için sık ekim yapmayan,Pas hastalığına karşı dayanıklı çeşitlerin tercih eden üreticilerimiz arazilerinde hastalık fazla gözükmemektedir.Çiftçilerimizin arazileri kontrol ederek yapraklarda lekeler görülmeye başladığında Ziraat odası,ilçe tarım ve orman müdürlüğünde ki ziraat mühendislerine arazilerini kontrol ettirerek  gerekli mücadele yöntemleri hakkında bilgi almaları gerekmektedir.Pas hastalığına yakalanan bitkiler mücadele edilmez ise önemli derecelerde verim ve kalite  kaybına neden olmaktadır.

MİTHAT KORKUSUZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol