19 Ocak 2018 Cuma

Milli Tarım Projesi(Politikası) ve Karapınar

Gelecekle ilgili kararları oluştururken 2 yönlü politika uygulanmakta. Birincisi bugünkü durum ve gelecekte bugünkü durumun ne olacağı? İkincisi ise bugünkü durumdan farklı neler yapılabileceği konularındadır.

07 Kasım 2016 Pazartesi 17:08
Bu haber 1980 kez okundu
 Milli Tarım Projesi(Politikası)  ve Karapınar

 Dolayısıyla ilkinde mevcudu korumak ve geliştirmek amaç iken, ikincisinde geleceği şekillendirmek vardır. Bu nedenle birçok kimse ikinci durumu dikkate almadan bugünü kurtarma telaşında çabalamakta, gelecekte bugünkü durumunu koruma peşine düşmektedir. Oysa geleceği şekillendirme açısından bugünkü altyapının üstüne konulabilecek sosyal yapının geliştirilmesi ön plana çıkmaktadır

 Havza bazlı destek beklenen bir gelişme idi,ama desteklerin neye göre belirlendiği nelerin kıstas alındığı noktasında bir takım soru işaretlerinin olması havza bazlı desteğin ,ürün deseni belirlenirken gerekli şartlar altında yapılıp yapılmadığı noktasında endişelerimi gizleyemiyorum.Örneğin Türkiyenin tahıl ambarı Konya ovası her ilçeye hububatların desteklenmesi ön görülmüş,olması gereken bu idi,her ilçeye yem bitkisi ekimi verilmiş ,(yem bitkisi denilince akla ise en başta yonca bitkisi gelmektedir.)fakat Karapınar bölgesi Mısır tarımının yapıldığı ve Türkiyenin % 10 a yakın bu bölgeden karşılanırken neden acaba Karapınar dan Mısır (danelik) desteklemeden kaldırıldı? Yoğun su tüketimini kastettiler ise . Mısırın gelişim döneminde Damlama sulama yöntemi ile 3-4 kez sulanmakta olup, su tüketimi Yıllara göre yapılan araştırmada 569-670mm ve sulama suyu gereksinimi ise 358-437mm arasında değişmektedir.ve ortalama günlük su tüketimi 4.2mm’dir.Buğdayın su isteği ile hemen hemen aynıdır. Yonca ise  çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 50-80 cm dir. ... 3.6 Sulama. Bir yılda 6-8 kez biçim yapılabilmekte ve yıllık su tüketimi sıcak yörelerde 2500 mm ye kadar varmaktadır. Bu iki bitki de desteklerde Su tüketimi kastedildiğini tahmin ediyorum ki böyle ise her ilçeye yem bitkisi ekimi neden verildi?Karapınarda Mısır desteği neden kaldırıldı?

 Türkiye, elindeki doğal, insan ve diğer kaynaklar ile tarımını geleceği içine alacak şekilde doğru biçimde politika üretmesi gerekir. Aksi durumda zaten kıt olan doğal kaynaklarının sürdürülebilir biçimde tarımı desteklemesi mümkün olmayacaktır. Örneğin, Konya Ovasında yeraltı kaynaklarının 43 metreden fazla gerilemesi bunun tipik sonuçlarından birisidir. Bu hızla giderse son 30 yılda gerçekleşen bu gerilemenin hızlanarak devam etmesi ile ovanın su kaynağı tamamen tüketilebilir. Bu durum zaten kurak olan ovanın çöl olmasının önüne geçemeyecektir. Aynı şekilde toprak kanunu çıkmış olmasına karşılık, tarıma elverişli altyapısı tamamlanmış arazilerin şehirler ve sanayi tarafından yok edilmesidir. Bunun örneklerini hemen her şehirde, köyde, kasabada açıkça görmek mümkündür. Verimli arazilerin sanayileşme, yapılaşma, yol, havaalanı biçiminde kullanılması, tarıma daha az verimli ve engebeli kısımları bıraktığı için üretim maliyetlerinin artmasının da kaçınılmaz bir sonucu olacaktır.
Abdullah KAYA
Ziraat Yüksek Mühendisi

HABER MERKEZİ

    Yorumlar

banner290
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
E-GAZETE
  • YESİLPİNAR GAZETESİ - Karapinar'in Gercek Haber kaynagı - 10 Ocak 2018 Manşeti
  • YEŞİLPINAR GAZETESİ - Karapınar'ın Gerçek Haber kaynağı - 19 Aralık 2017 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV