banner328
Öne Çıkanlar Temmuz Ayı İkinci Oturum Meclis Toplantısı Yapıldı Karapınar Halk Eğitim Ekibi Kanal Avrupa Televizyonunda EFSANE BAŞKAN MUSTAF ÖZKAFA KARAPINARDA İlerleyen Yaşına Rağmen Çiftçilik Yapıyor

Bu haber kez okundu.

Doludan Zarar Gören Ekili Alanların Hasar Tesbiti Yapılıyor

İlçede birkaç gün önce etkili olan dolu yağışı Hububat, Patates,Mısır ,yonca ve Pancar gibi ürünlerde büyük zarara yol açtı.

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner,Ziraat odası Teknik danışmanı Prof Dr Süleyman Soylu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkileri ,Karapınar Ziraat Odası Meclis Başkanı Mehmet Kurum dolu yağışının etkili olduğu alanlarda inceleme yaparak çiftçilerle görüştü.

Karapınar’da Dolu yağışı Kamışağılı,Kayaaltıi,Börcük,Karakuyu, YavşançukuruYassıca,Çingir gibi i bir çok mevkilerde etkili oldu.

Üç gün önce meydana gelen dol yağışının 5 bin dekarlık arazide etkili olduğunu söyleyen Karapınar Ziraat odası başkanı Durmuş Üner,” Dolu özellikle hububat ekili alanlarda etkili oldu.Esas zarar Arpa ve Buğday gibi ürünlerde gerçekleşti.İncelemelerimize devam ediyoruz.Bütün çiftçilerimize geçmiş olsun.Tarımda sigortalılık olayının önemli olduğunu bu tür afetlerde daha çok iyi anlayabiliyoruz.Çiftçi isek üretim yapıyorsak emek verip yetiştiğimiz ürünlerin arkasın istiyorsak zarar etme lüksümüz yok.Onun için Tarım sigortasını yaptırmak gerekiyor.” Dedi

Prof Dr Süleyman Soylu ise, tarımsal üretim bir risktir.Ne zaman ne olacağı belli olmuyor. .Özelikle 2020 yılında ikim olaylarından çiftçilerimiz etkilendi.Tarımsal riskin çiftçilerimiz tarafından daha detaylı değerlendirmek gerekiyor.Gezdiğimiz alanlarda %25 ile^100 ‘ varan oranlarda zara var.Tabi farklı tarım ürünlerine göre etkileri farklı olacaktır.Çiftçilerimiz mutlaka bir uzmana danışarak ürünlerin geleceği ile karar versinler Çünkü hemen hızla karar verip tarlasını bozmasınlar.Bu son derece önemli dedi.

Börcük mevkisinde çiftçilik yapan Abdullah Kardaş ,Dolu’nun kısa sürede Ekinlere büyük zarar verdiğini kaydederek, dolu Kamışağıl bölgesinden geldi.buğday, mısır ,yonca gibi ürünler etkilende etkili oldu.Yaklaşık 5 dakika dolu yağdı. .Zararımız büyük ama. Buna da şükür “dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol