19 Kasım 2017 Pazar

Anız Yangınlarına Karşı Ziraat Odası Uyardı

Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner; Hububat hasadının devam ettiği şu günlerde Anız Yangınlarına karşı daha hassas davranılması gerektiğini belirtti.

21 Temmuz 2017 Cuma 19:27
Bu haber 344 kez okundu
 Anız Yangınlarına Karşı Ziraat Odası Uyardı

Başkan Üner; Tarımsal Üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal,  fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürebilirliğini korumak için özellikle Hasat sonrası Anızların kesinlikle yakılmaması gerektiğini belirtti.

Üner;Anız Yakma yasağına uymayanlar hakkında İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce 2872 Sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri ve Orman İşletme Müdürlüklerince ise 6831 Sayılı Orman Kanununun ilgili cezai müeyyidelerinin uygulanacağını belirtti.

Anız yakılması, Çayır ve Meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü davranışın yasak olduğunu Anız Yakanlara her bir dekar için 42,44 TL İdari Para Cezası verileceğini, Suçun Meskûn mahallerde işlenmesi halinde cezanın 5 katı artırılacağı tebliğde belirtildiğini beyan etti.

Anız yangınlarına karşı Biçerdöver İşletmecilerinin de sorumluğunun olduğunu belirten Durmuş Üner; Operatör Belgeli Sürücülerin, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermemek için mümkün olan en alt seviyeden biçim yapmaları gerektiği, ayrıca Biçerdöverlerde yangın söndürücülerinin muhakkak olması gerektiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner299
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
E-GAZETE
  • YEŞİLPINAR GAZETESİ - Karapınar'ın Gerçek Haber kaynağı - 08 Kasım 2017 Manşeti
  • YEŞİLPINAR GAZETESİ - Karapınar'ın Gerçek Haber kaynağı - 01 Kasım 2017 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV