Ancak -10 ile +27 C’ ler arasında da inekler verim ve refahını koruyabilmektedir. Stresin şiddeti ile orantılı gelişme, büyüme, süt üretimi ve üreme fonksiyonları değişikliğe uğramaktadır. Sıcaklık stresi altındaki hayvanlarda yem tüketimi ve süt verimi düşmektedir. Sıcaklık stresi ineklerde günlük süt üretiminde %10-15 oranında azalmaya ve topallık riskinde artışa neden olur.Isı stresi, gebelik oranında düşmeye neden olur. Fertilizasyon ve embriyonik gelişme maternal hipertermiden etkilenir. Isı stresi bu etkisi özellikle ovulasyon zamanı ve erken gebelik döneminde daha etkilidir. Aşağıdaki iki gtafikte birinde ısı stresinin gebelik üzerine etkisi diğerinde nem oranının gebelik kayıpları üzerine etkisi gösterilmiştir. 
Sıcaklık Stresine Karşı Alınabilecek Önlemler;
Rasyona vitamin ve mineral takviyesi;Sıcaklık stresi koşullarında daha yüksek seviyelerde potasyum ve sodyum içeren rasyonları alan ineklerin günde 1 litre kadar daha fazla süt ürettikleri daha rahat göründükleri veya stresten daha az etkilendikleri bilinmektedir. Rasyonun kuru maddesine göre potasyum %’si 1.5 ve sodyum oranı ise %0.5-0.6, magnezyum oranının ise %3 düzeyinde olması önerilmektedir. Ayrıca rasyona vitamin A, D ve E katılması yararlı sonuçlar vermektedir.
Bazı Yem Katkı Maddeleri Kullanımı:Yemlere bazı yem katkılarının kullanımının olumlu sonuç vermektedir. Bunlar; canlı maya, B grubu vitaminlerin yapısında bulunan niasin, probiyotik olarak adlandırılan fungus türüdür. Bunların her birisi süt veriminde % 3- 4 gibi bir artış sağlayabilir.İsrail’de, çok düşük ortalamaya sahip bir sürüde, yaz aylarında oluşan sıcaklık stresine gerekli mücadele programı hazırlanıp yürütülerek inek başına yıllık süt veriminde 2270 litrelik bir artış sağlandığı bildirmektedirler.
Uygun Rasyon Hazırlama:Bilindiği üzere sıcaklık stresi durumunda azalan süt veriminin asıl nedeni, ineğin stres nedeniyle yem tüketimini azaltmasıdır. Artan çevre sıcaklığı nedeniyle sığır strese girmekte ve tüm dikkatini ve enerjisini bu stresten kurtulmak için harcamaktadır. Yem tüketimi ise vücutta bir ısı üretimi oluşturduğu için sığır öncelikle ısı yüklenmesine sebep olacak davranışını azaltma yoluna gitmektedir. Bu nedenle sıcak yaz aylarında rasyon değişikliği yapılmalı ve böylece sığırın tüketebildiği  miktar yemle tüm ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmalıdır. Bunun için, kolay hazmolabilir kaliteli kaba yem kullanımı ve düşen yem tüketimi sonucu oluşacak enerji açığını karşılamak amacıyla, hangi kaynaktan sağlanırsa sağlansın  rasyona enerji sağlanması en basit şekilde, yağ ilave edilerek  (rasyon kurumaddesinin %2’si kadar, en çok  % 4-5 ) yapılabilir.  Günyem Ziraat Mühendisi Ahmet Melih Bayır

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.