21 Ocak 2018 Pazar

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

Uzun süreli akciğer, solunum problemi olan bireylerin, nefes darlığı hissetmeksizin hareket etmesi veya normal günlük aktivitelerini yapması güçleşmektedir.

23 Mart 2017 Perşembe 16:54
Bu haber 1111 kez okundu
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon uygulamaları; nefes darlığının en aza indirgenmesini ve aynı zamanda kişinin kendini daha güçlü ve sağlıklı hissetmesini sağlar.

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir?

Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

Pulmoner Rehabilitasyon Kimlere Uygulanabilir?

-Nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan kişilere,Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan yada evde uygulanabilmektedir.- KOAH  başta olmak üzere astım, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.

Pulmoner Rehabilitasyon Neleri İçerir?-

Kişiye özel egzersiz programı- Akciğer sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile hasta ve aile fertleri eğitimi, -Nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri,Beslenme danışmanlığı tedavisi,- Destekleyici, arkadaşça ortamı içerir.Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik kemik erimesi ve kas kuvvetinde azalma ile sonuçlanır. Ayrıca kalp ve akciğer fonksiyonları gittikçe azalır.  Kas ve eklemlerin hareket kapasitesi artar, kalbin çalışması iyileşir ve nefes darlığı şikayeti azalır.Her gün en az 20 dakika düzenli yürüyüş, en basit ve en önemli egzersiz programı olarak uygulanmaya başlanabilir

                                                                                            Dr.Ahmet TAŞDEMİR                                                          

                                                                                                      TSM Başkanı                              

HABER MERKEZİ

    Yorumlar

banner290
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SAYFALAR
E-GAZETE
  • YESİLPİNAR GAZETESİ - Karapinar'in Gercek Haber kaynagı - 10 Ocak 2018 Manşeti
  • YEŞİLPINAR GAZETESİ - Karapınar'ın Gerçek Haber kaynağı - 19 Aralık 2017 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV