Öne Çıkanlar karapınar Fuhuşla Mücadele Komisyonu Toplantı Yaptı Ay Yıldızlı Milli Gururumuz TOBB Nefes Kredisi Projesi

Bu haber kez okundu.

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir?
        Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.
Pulmoner Rehabilitasyon Kimlere Uygulanabilir?
        -Nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan kişilere,Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan yada evde uygulanabilmektedir.- KOAH  başta olmak üzere astım, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir. 
Pulmoner Rehabilitasyon Neleri İçerir?- 
          Kişiye özel egzersiz programı- Akciğer sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile hasta ve aile fertleri eğitimi, -Nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri,Beslenme danışmanlığı tedavisi,- Destekleyici, arkadaşça ortamı içerir.Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik kemik erimesi ve kas kuvvetinde azalma ile sonuçlanır. Ayrıca kalp ve akciğer fonksiyonları gittikçe azalır.  Kas ve eklemlerin hareket kapasitesi artar, kalbin çalışması iyileşir ve nefes darlığı şikayeti azalır.Her gün en az 20 dakika düzenli yürüyüş, en basit ve en önemli egzersiz programı olarak uygulanmaya başlanabilir                        

 Dr.Mehmet Akif AKYURT   İlçe Sağlık Müdürü         
 

HABER MERKEZİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol