Bu haber kez okundu.

Dünya Böbrek Günü

     Erken saptandığında sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak farkındalığının ve erken tanısının düşük olması birçok vakada erken teşhise imkan vermemektedir.Yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile bireyin ve ülkenin sağlık bütçesini ciddi olarak tehdit etmektedir. Türk Nefroloji Derneğinin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışması, Türkiye’de  her  6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir Obezite ve Böbrek Hastalıklarının Gelişimi Obezite, sağlığa zarar verebilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Obezite genel popülasyonda, ölüm riskini arttırır ve kalp rahatsızlığı, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, obstrüktif uyku apnesi, yağlı karaciğer, safra kesesi hastalığı, osteoartrit, çeşitli kanserler ve zihinsel rahatsızlıklara neden olup yaşam kalitesini düşürür. Obezite, kronik böbrek hastalığının gelişimi için güçlü bir risk faktörüdür.  Obeziteden etkilenen bireylerde böbrekler, artan vücut ağırlığına bağlı talepleri karşılamak için normalden daha fazla çalışır. Böbrek iş yükündeki artış böbrek hasarına ve uzun vadede son dönem böbrek hastalığının gelişme riskinin artmasına neden olabilir. Fazla kilolu veya obez olan insanlar normal vücut ağırlığına kıyasla SDBY geliştirmede 2 ila 7 kat daha fazla riske sahiptir. Kronik Böbrek Hastalığından Korunmak için Sekiz Altın Kural:

1. Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun
2. Düzenli egzersiz yapın
3. Tuzu azaltın
4. Yeterli sıvı alın
5. Sigara içmeyin
6. Ağrı kesici ilaçlardan kaçının
7. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün
8. Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin

        Kronik böbrek hastalığı erken dönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse ilerlemesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir ve yüksek ölüm riski azaltılabilir. Hastalığın tedavisi diyet ve bazı ilaçlardan oluşur. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararı o kadar fazla olur..Gelecek nesillerimiz için herkesin el birliği içerisinde obezitenin önlenmesi ve böbrek hastalıklarından korunması için çalışması gerekmektedir.
  FAZLA KİLOLARINIZ SADECE AYAKLARINIZI DEĞİL BÖBREKLERİNİZİ DE YORAR!

İlçe Sağlık Müdürü

Dr.Mehmet Akif AKYURT

HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler:
Dünya Böbrek Günü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Haluk Çağıran 4 ay önce

Sayın hocam vermiş olduğun bilgilerden dolayı size teşekkür ederim.Karapınar ilçemizde bulunan Dializ ünitesinde hastaların yanında niye bir uzman neftoloji uzmanı yok.En Kısa zamanda hastaların başında duran nferoloji uzmanının gelmesi dileğmle.Hocam saygılar.