Öne Çıkanlar karapınar Meslek Yüksekokuluna Yeni Müdür Yardımcısı Atandı Karapınar Ekogem İhale Sonuç Bildirimi Çim Sahaları Yapımı Devam Ediyor

Bu haber kez okundu.

15 EYLÜL DÜNYA PROSTAT GÜNÜ

 Prostat erkek genital sisteminde yer alan, mesanenin çıkımını çevreleyen ve meninin akışkanlığında rol oynayan bir salgı bezidir. Salgılamayı yapan hücrelerden ve bunlara ait destek çevre dokusundan meydana gelmiştir. Prostat kanseri bu salgı yapan hücrelerin anormal gelişimi ile ortaya çıkmaktadır. Prostat kanserinin hiçbir belirtisi olmayacağı gibi, idrar yapma ile ilgili problemler, menide veya idrarda kan, idrar yapamama, idrar yapmaya başlama ya da durdurmada zorlanma, sık sık idrara çıkma, geceleri idrara çıkma, idrar akımında zayıflama, kesik kesik zorlanarak idrar yapma, ağrılı idrar yapma şikayetleri ve genetik yatkınlığı olan kişilerin bu belirtilerden bir veya daha fazlası bulunması durumunda üroloji uzmanına başvurması gerekmektedir.

  Türkiye'de prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olmasından dolayı, toplumda farkındalık oluşturmanın önemli olduğu ve bu amaçla 15 Eylül Dünya Prostat Günü vesilesiyle, ailesinde 1.derece akrabasında prostat kanseri olanların 40 yaşından itibaren Üroloji kontrolüne gitmesi gerekmektedir.

   UNUTMAYIN! Bütün kanserlerde olduğu gibi Prostat Kanserinde de ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.

Dr.Mehmet Akif AKYURT  

 İlçe Sağlık Müdürü 

 

HABER MERKEZİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol