Öne Çıkanlar AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Zengin Mezarlıklar Boş Kaldı Yeni Seçilen Başkanlardan Mustafa Zengin Düğün Salonlarında Uygulanacak tedbirler Hususunda Toplantı Yapıldı

Bu haber kez okundu.

’14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ’’

Şeker hastalığı; tip 1, tip 2, hastalığa bağlı nedenler sonucunda oluşan şeker ve gebelik şekeri olmak üzere başlıca dört gruba ayrılır. Şeker hastalarının çoğunluğunu tip 1 ve tip 2 şeker hastaları oluşturmaktadır.

Şeker hastalığının klasik belirtileri başlıca idrar miktarında artma, çok su içme, gece sık idrara çıkma, çok yemek yemeye rağmen kilo kaybı, ağız kuruluğu, halsizlik; deri ve idrar yolu enfeksiyonları, tekrarlayan mantar enfeksiyonları, uzun süre geçmeyen yaralar, kaşıntı ve bulanık görmedir. Tip 1 şeker hastalığında belirtiler çoğunlukla birkaç hafta içinde gelişerek hızla ilerler. Bununla birlikte tip 2 şeker hastalarının önemli bir kısmında başlangıçta belirtiler yoktur veya yakınmalar tip 1 şeker hastalığında olduğundan çok daha hafif seyreder. Bazı hastalar var olan belirtilerini başka nedenlere bağlamaktadır. Bu sebeplerle hastalık gerçek başlangıcından yıllar sonra fark edilip, hatta bazen şeker hastalığına bağlı vücutta istenmeyen yan etkiler saptanarak tanı konulabilmektedir.

Günümüzde şeker hastalığı, sıklığı ve yarattığı sorunlar nedeniyle tüm dünyada önemi gittikçe artan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde özellikle tip 2 şeker hastalığı görülme sıklığı hızla yükselmektedir. 2013 yılı itibari ile dünyadaki şeker hastası sayısı 382 milyon iken bu sayının 2035 yılında %55 oranında artarak 592 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu artışın başlıca nedenleri nüfus artışı, yaşlanma ve kentleşmenin getirdiği yaşam tarzı değişimi sonucu Obezite (şişmanlık) ve hareketsiz yaşam tarzının artmasıdır. Birçok toplumda tip 1 şeker hastalığı sıklığının da arttığı ve bu artışın okul öncesi çağlarda daha belirgin olduğu bildirilmektedir. Beslenme ve yaşam tarzındaki yanlışlıklara bağlı olarak son yıllarda çocuklarda ve gençlerde de tip 2 şeker hastalığı görülme sıklığı hızla artmaktadır.

Türkiye’de şeker hastalığına yönelik mücadele için 1994 yılında Sağlık Bakanlığı önderliğinde ‘Ulusal Diyabet Programı’ hazırlanmıştır. Bu program 2003 yılında ‘Ulusal Diyabet-Obezite-Hipertansiyon Kontrol Programı’ olarak düzenlenmiştir. T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı 2011-2014’, toplumda şeker hastalığı farkındalığını arttırarak gelecek nesilleri şeker hastalığından korumayı ve tanı alan hastalara sunulan şeker hastalığı bakım kalitesinin yükseltilmesini, vücutta istenmeyen yan etkilerini ve şeker hastalığına bağlı ölümlerin azaltılmasını amaçlamıştır.

Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı kapsamında, toplumda şeker hastalığının farkındalığını arttırmak için çeşitli çalışmalar yapılarak, her yıl “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmaktadır.

Şeker hastalığından korunmak için; hareketli yaşam tarzını benimsemek, spor yapmak, sağlıklı beslenmek ve hastalığa dair belirtiler görüldüğünde sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Unutmamalıyız ki; şeker hastalığını kontrol altına almanın ilk adımı onu öğrenmektir.

Dr. Mehmet Akif AKYURT

lİçe Sağlık Müdürü

HABER MERKEZİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol