Mısır tarımında bu sezon tüm zorluklara karşın verim artışını başarmayı amaçlayan bölgeler mısırın Türkiye genelindeki performansını dengelese de fiyatlar konusunda istenilen düzeye ulaşılamaması, gübre ve bitki besleme ürünlerinin fiyatlarında ki artışın çiftçiyi üretim sezonunda düşündüren konulardan olması ne kadar verimi düşürür sezon sonu göreceğiz. Bugünlerde ise sektörün genel beklentisi 2019 yılında mısır ekilişlerinin artış göstereceği yönünde. Peki, iklim gibi sebeplerden ötürü 2018 yılını çoğu bölgede pek de parlak geçirmeyen mısırın 2019 yılında da aynı sonucu almaması için ne yapmak gerek?
Öncelikle kullanım amacına, yaşadığı bölgenin iklim ve toprak şartlarına en uygun mısır tohumunu doğru seçmek üreticinin yapacağı en önemli adımlardan biri olmaktadır. Tohum seçerken, bir önceki dönem tarladan kaldırdığımız ürün (münavebe) den tutun da toprağımızın killi-tınlı yapısı, sulama sistemlerinin uygulanışına kadar tohumun güçlü çıkışı için göz ardı edilmemesi gereken etmenlerin başında geliyor. Dane ya da silaj olmak üzere amaca uygun tohum seçimine dikkat edilmeli. Sonra seçenekler içinden bölge şartlarına uygun olanlar belirlenmeli. Tarımsal üretim bir maratonsa, tohum seçimi bunun ilk 100 metresini oluşturuyor. Üreticilerin ihtiyacına göre birinci veya ikinci ürün olarak kullanım amacına, tarlanın bulunduğu bölgenin iklimine ve toprak yapısına en uygun çeşidi seçmesi gerekiyor. Doğru tohum seçiminin skora, yani hasada en net şekilde yansıdığı ürünlerin başında mısır geliyor. Danelik mısır için ayrı, silajlık mısır için ayrı tohum seçilebileceği gibi, Türkiye hibrit mısır pazarında her iki ürüne de uygun, silaj fiyatları yüksek seyrederse silaj olarak, tersi durumda daneye bırakılabilecek çeşitler de mevcut bulunmaktadır.
Bir diğer nokta ise, ekim zamanından hasada uygun son zamana kadar kalan sürede yetişebilecek çeşidin seçilmesi. Örneğin, danelik mısırda çeşidin olgunlaşma süresine değil, hasada uygun neme kaç günde geldiğine dikkat edilmesi gerekli. 120 günde olgunlaşan bir çeşit, hasada 150 günde gelebilir. Burada 120 gün olan olgunlaşma süresine göre seçim yapılmışsa, ürün tarlada kalacak demektir. Esasında bir önceki yılın değil, geçmiş yılların hasat zamanındaki hava şartlarının ortalaması alınarak, yüksek verim hırsıyla geççi çeşitlerin ekilip riske girilmemesi gerekiyor.
Doğru tohum seçimi, doğru toprak-tarla hazırlığı ile belli bir rekolteyi garantiye alan bilinçli çiftçilerimizin yapacağı en son ve etkili hamle ise gübreleme ve bitki besleme oluyor. Bölgemizin kumlu-killi-tın, kumlu-tın tekstür özelliği gösteren ve organik maddece fakir topraklarında bin bir emekle üretimi devam ettiren çiftçilerin bitkinin gelişim dönemlerinde ki isteklerine göre uygun kompoze gübreleri vermesi ve özellikle humik asit ile toprağın kapasitesini arttırması önemli bir konu olmaktadır. Mısır için bitki boyu 20-30 olduğunda combi, amino asit ile gelişimine destek verip; püsküle yaklaşırken ise potasyumca yüksek gübrelerin atılması dane dolumu için bitkiye önemli bir destek olmaktadır.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.